Ratunek z nieba
– Takie miejsce, aby helikopter bezpiecznie mógł wylądować, a następnie dowieźć chorego do odpowiedniego szpitala, powinno być w każdej gminie. Tymczasem w wielu przypadkach, kiedy konieczne jest wezwanie śmigłowca, ten po prostu nie ma gdzie wylądować – mówi Justyna Wojcieszek, rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak dodaje, nie trzeba budować specjalnych lądowisk, które obwarowane są spełnieniem bardzo wysokich standardów i wymogów technicznych zgodnych z prawem lotniczym. Może to być dobrze oświetlony i utwardzony plac czy boisko, do których łatwo dojedzie karetka. – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zawarło umowę ze strażą pożarną, że przy złych warunkach pogodowych bądź w nocy, strażacy będą przyjeżdżać i oświetlać lądowisko, żeby śmigłowiec mógł bezpiecznie wylądować i podjąć chorego bądź poszkodowanego – mówi Justyna Wojcieszek.
Miejsca do lądowań helikopterów medycznych wyznaczyły już wszystkie miasta i gminy w naszym regionie. W Żorach magistrat wskazał dwa: naprzeciwko szpitala przy ul. Armii Ludowej i w skateparku przy parku Cegielnia. Podobnie w Wodzisławiu Śląskim: stadion MOSiR przy ul. Bogumińskiej oraz parking w Radlinie II przy ul. Chrobrego. – Obydwie lokalizacje spełniają warunki dojazdowe dla karetek – mówi Barbara Chrobok, rzeczniczka wodzisławskiego magistratu. W Czerwionce-Leszczynach wyznaczono plac obok PWiK przy ul. Nowy Dwór. – Plac jest duży, wybetonowany, karetka może dojechać z dwóch stron – mówi Grzegorz Wolnik, wiceburmistrz. Krzysztof Jędrośka, sekretarz z Rydułtów, poinformował, że miasto wskazało trzy lokalizacje, z których wybrano parking w strefie przedsiębiorczości przy ul. Strzody. W Jastrzębiu Zdroju helikopter będzie lądował koło szpitala, jednak lądowisko trzeba będzie zmodernizować. Również Rybnik wskazał lądowisko przy szpitalu. Miasto planuje je zmodernizować oraz przygotować do nocnych lądowań. W Raciborzu jest nowe lotnisko przy szpitalu, ale miasto wskazało jeszcze na dwie lokalizacje: stadion piłkarski Unii Racibórz przy ul. Srebrnej i plac targowy przy ul. Jana Pawła II.
Wszystkie wskazane przez samorządy miejsca przejdą weryfikację. Decydujący głos będzie tu miało LPR. Na całym Śląsku powstanie aż 197 lądowisk. Ministerstwo Zdrowia zakupiło dla LPR 23 nowoczesne śmigłowce Eurokoptery EC 135. Obecnie LPR w całej Polsce ma 17 baz. – Do każdej trafi po jednym śmigłowcu. Pierwsze już w styczniu 2010 roku – informuje Justyna Wojcieszek. Jeden trafi też na Śląsk. Ponieważ trochę helikopterów zostanie, szefostwo LPR zastanawia się nad utworzeniem jeszcze jednej bazy stałej oraz dwóch sezonowych – na południu i północy Polski.


Nowoczesny śmigłowiec
Eurokopter został doposażony w odpowiedni sprzęt, na podstawie wymogów polsko-szwajcarskiego zespołu ratowników i lekarzy. W śmigłowcu ratownik medyczny siedzi przy pilocie na obrotowym fotelu i w razie potrzeby może przejść do kabiny, żeby pomóc lekarzowi. We wnętrzu jest też możliwość zrobienia masażu serca bez awaryjnego lądowania. W śmigłowcach starego typu ani jednej, ani drugiej możliwości nie było, bo brakowało miejsca nawet na zrobienie prawidłowej resuscytacji. (MS)

Komentarze

Dodaj komentarz