Zakład znajduje się na 2,5-hektarowej działce, w pobliżu elektrowni / Dominik Gajda
Zakład znajduje się na 2,5-hektarowej działce, w pobliżu elektrowni / Dominik Gajda

Skoro pan Messer zostawił pieniądze tutaj, to znaczy, że liczy na ich pomnożenie – dodaje szef KSSE. Pochodząca z Niemiec grupa Messer, producent i dostawca gazów technicznych, specjalnych oraz urządzeń spawalniczych, wybudowała zakład w Rybniku. Kosztował on 30 mln euro, a mieści się na terenie rybnickiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w pobliżu elektrowni.
Budowa trwała niespełna dwa lata, bo 2 października 2007 roku wmurowano kamień węgielny, a 3 listopada tego roku otwarto zakład. Inwestycję prowadził m.in. największy chiński producent instalacji rozdziału powietrza HangYang Ltd. Fabryka ma 1000 m kw. powierzchni. Stoi na około 2,5-hektarowej działce. Pracuje w ruchu ciągłym, czyli 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Należy do najnowocześniejszych jednostek rozdziału powietrza na świecie. – To inwestycja o znacznie większej wartości niż przeciętna w KSSE. Pod względem nakładów finansowych mieści się w pierwszej dwudziestce na 150 podmiotów. Z powodu pełnej automatyzacji produkcji liczba zatrudnionych nie jest imponująca, bo to tylko jedenaście osób – komentuje Piotr Wojaczek.

Rośnie rynek
Zakład produkuje gazy techniczne, medyczne i spożywcze na rynki polski, słowacki oraz czeski. Bezpośrednimi ich odbiorcami są firmy z grupy Messer. Będą kupowali skroplone gazy w celu dalszego ich przetworzenia lub odsprzedaży. Gazy takie stosuje się w prawie wszystkich branżach, czyli w metalurgii, przemyśle chemicznym, spożywczym, elektronicznym, farmaceutycznym, w obróbce metali, technologiach ochrony środowiska i w medycynie. Firma w Rybniku będzie zresztą produkowała także tlen medyczny (stosowany m.in. w lecznictwie zamkniętym oraz w terapii domowej, który ułatwia oddychanie osobom mającym z tym problem), jak również azot o bardzo wysokim poziomie czystości dla przemysłu spożywczego.
– W Europie Środkowej i Wschodniej będzie ciągle rósł rynek zbytu dla gazów medycznych i urządzeń medycznych, umożliwiających opiekę nad osobami chorymi, – podkreśla Stefan Messer, właściciel firmy. Do 2011 roku grupa Messer planuje zainwestować 450 milionów euro w instalacje rozdziału powietrza, zakłady pełnienia gazów i centra technologiczne. Z tej zawrotnej sumy 300 milionów zostanie wydanych w krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Jak uzupełnia Piotr Wojaczek, na horyzoncie są kolejne koncerny, gotowe zainwestować w naszym regionie. Szefostwo KSSE przystąpiło do negocjacji z włoską firmą, zainteresowaną inwestycją w Czerwionce-Leszczynach.

Wiosna nasza
W zeszłym tygodniu odbyły się już pierwsze rozmowy połączone z prezentacją działek, oferowanych przez KSSE do zagospodarowania. – To przedsiębiorstwo wytwarzające podzespoły do samochodów. W okolicach Gliwic swój zakład chce wznieść kolejna firma z branży motoryzacyjnej, tym razem koreańska. Do końca roku mamy zaplanowane postępowania w sprawie wydania czterech zezwoleń na budowę. Są zlokalizowane w Żorach, Gliwicach, Sosnowcu. Myślę, że wiosna będzie należała do nas – podsumowuje prezes Piotr Wojaczek.
 



Cztery podstrefy
Teren w Rybniku jest częścią podstrefy jastrzębsko-żorskiej KSSE. W jej skład wchodzą tereny w Żorach, Jastrzębiu, Bielsku-Białej oraz w Myślenicach w województwie małopolskim. Obszar KSSE obejmuje ponad 1500 hektarów w 19 miastach i ośmiu gminach w trzech różnych województwach: śląskim, opolskim i małopolskim. KSSE składa się w sumie z czterech podstref: gliwickiej, sosnowiecko-dąbrowskiej, tyskiej i właśnie jastrzębsko-żorskiej. Taka struktura umożliwia skuteczne zarządzanie terenami inwestycyjnymi, sprawną komunikację z firmami i efektywną współpracę z samorządami miast i gmin. (adr)

Komentarze

Dodaj komentarz