Józef Musioł w towarzystwie jednej z solistek zespołu Śląsk / UM Jastrzębie
Józef Musioł w towarzystwie jednej z solistek zespołu Śląsk / UM Jastrzębie
Doktor Józef Musioł, świetny publicysta, szef Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, ale też wiceminister sprawiedliwości w latach 80., odebrał w czwartek odznakę zasłużonego dla Jastrzębia. Uroczyste odznaczenie sędziwego prawnika przebiegało w podniosłej i miłej atmosferze w kinie Centrum, bo to tam odbyła się pierwsza część sesji, na której prawnik odbierał honory. Były kwiaty i życzenia oraz występ solistów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Potem radni pożegnali gościa i pojechali do urzędu miasta, na roboczą część sesji. I wtedy doszło do awantury.
Rozpoczął ją radny Leopold Sobczyński, działacz opozycji demokratycznej z okresu PRL-u, który był internowany. – Chcę wiedzieć, kto jest osobiście odpowiedzialny za taką hucpę! Doktor Musioł, mówiąc o sobie, pominął bardzo istotne fakty. W latach 80., kiedy w Polsce był stan wojenny, on był wiceministrem sprawiedliwości. Służył władzy ludowej, która zamykała niewinnych ludzi, która mordowała! Dzisiaj pewnie chce o tym zapomnieć. My nie powinniśmy jednak tak postępować. Nie możemy zakłamywać historii. Zwłaszcza w obecności młodych ludzi, których zaproszono na uroczystość wręczenia odznaki. Prezydent Jastrzębia, który jest historykiem, powinien to wiedzieć! – mówił ostro radny Sobczyński.
Słowa radnego wywołały konsternację. Decyzję o uhonorowaniu Józefa Musioła podjęła przecież rada miasta, w której zasiada także Leopold Sobczyński, i to już we wrześniu. – I wtedy był czas na dyskusję, a nie teraz. I tylko tyle mam w tej sprawie do powiedzenia! – uciął prezydent Marian Janecki. W kuluarach jednak wrzało. Radni podkreślali, że doktor Musioł często bywa w Jastrzębiu, przecież tutaj mieszkał wiele lat temu, ma w tym mieście rodzinę. – I nie po raz pierwszy jest odznaczany. W maju tego roku otrzymał nagrodę miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – podkreślali.
Doktor Józef Musioł, odbierając odznakę, mówił wzruszony: gest Jastrzębia cenię sobie wielce, a zarazem stawiam pytanie, czy na to zasługuję. Widać niektórzy postanowili znaleźć odpowiedź. Józef Musioł jest autorem haseł w „Encyklopedii Powstań Śląskich” i „Śląskim Słowniku Biograficznym”, autorem m.in. książek: „Temida w III Powstaniu Śląskim”, „Od Wallenroda do Kordiana. Dramatyczne Ślązaków wybory”, „Rudolf Ranoszek. Człowiek – uczony – badacz. W 90. rocznicę urodzin”. Opisuje w nich losy powstańców, a także przedwojenne i powojenne historie dotyczące jastrzębian. Tworzył i prowadził przez wiele lat teatr faktu Sąd Młodych w Teatrze Ziemi Rybnickiej, był inicjatorem, współorganizatorem i dyrektorem Rybnickich Dni Kultury.

Komentarze

Dodaj komentarz