W rocznicę stanu wojennego
W całym regionie trwają przygotowania do obchodów kolejnej, już 28., rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
W sobotę, 12 grudnia, w rybnickiej bibliotece nastąpi otwarcie wystawy „Wolność zza krat”. Nazajutrz o godz. 10.30 w bazylice odbędzie się msza święta za ojczyznę. – Wystawa to w zasadzie powtórzenie ekspozycji, którą po raz pierwszy pokazaliśmy w naszych salach dwa lata temu – mówi Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum. Ekspozycja ukazuje działalność ludzi Solidarności z Rybnika i okolicy w latach 1980-1989 (był to, jak wiemy, czas prężnego rozwoju struktur związkowych w różnych zakładach pracy i instytucjach życia publicznego), a składa się z 35 plansz.
Są na nich bibuły, emblematy, karty poczty podziemnej z obozu internowania w Uhercach, reprodukcje prasy obwieszczającej wprowadzenie stanu wojennego, fotografie i różnego rodzaju pamiątki z epoki, świadczące o obecności Solidarności w drugim obiegu. Warto dodać, że to, co zgromadzono na ekspozycji, to pierwszy krok do badań nad dziejami NSZZ Solidarność w Rybniku w okresie tworzenia się związku, a także w czasach, gdy musiał zejść do podziemia. Sporo miejsca poświęcono Solidarności w środowiskach nauczycielskich. Wernisaż o godz. 11
Działacze jastrzębskiej Solidarności jak co roku spotkają się natomiast na terenie kopalni Zofiówka (w czasach PRL-u nazywała się Manifest Lipcowy) i złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pacyfikację zakładu. 15 grudnia 1981 roku kopalnię otoczyły oddziały MO, ZOMO i wojska. Czołgi trzy razy szturmowały bramę, używano też armatek wodnych, petard, pojemników z gazem. Po trzecim ataku na teren kopalni weszły oddziały ZOMO. Od kul zostało wtedy rannych czterech górników.
– Spotykamy się o godz. 9 pod tablicą, gdzie jeszcze niedawno były ślady po kulach. Chociaż jest to teren zakładu, myślę, że tego dnia ochrona pozwoli wejść i uczestniczyć w złożeniu kwiatów, jeśli oczywiście będzie ktoś zainteresowany – mówi Roman Brudziński, szef Solidarności w kopalni Zofiówka.

Komentarze

Dodaj komentarz