Szkoła sprawiedliwych
W środę, 25 listopada, Gimnazjum nr 2 nadano imię Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. To pierwsza szkoła w Polsce, która obrała sobie takiego patrona. Na uroczystości zjawili się parlamentarzyści, przedstawiciele IPN-u, Instytutu Yad Vashem i ambasady Izraela, ale także dwoje ludzi uhonorowanych tym tytułem oraz ich dzieci. To Helena Depa i Józef Mironiuk oraz Danuta Mazurek i Krzysztof Włodarczyk, którzy odsłonili okolicznościową tablicę. Ze wzruszeniem przecięli wstęgę w biało-czerwonych barwach, a potem zabrali po kawałku na pamiątkę.
Podczas ceremonii obok siebie stanęli przedstawiciele trzech religii: ksiądz Krzysztof Fulek, miejscowy proboszcz, orzeski pastor ewangelicki Henryk Reske oraz rabin Shlomo Kuczera. O ratowaniu Żydów z Holocaustu, bo właśnie za to przyznawany jest tytuł sprawiedliwych, mówiła Ewa Rudnik z Instytutu Yad Vashem. – To było największe bohaterstwo w obliczu największego zła. Sprawiedliwi to piękni ludzie, którzy zdecydowali, że będą pomagali innym, ratowali ich przed zagładą, bez względu na koszty i konsekwencje. To pierwsza w Polsce szkoła ich imienia, choć tytuł otrzymało ponad sześć tysięcy Polaków – podkreśliła Ewa Rudnik.
Krzysztof Włodarczyk przekazał szkole Księgę Sprawiedliwych. Na ręce dyrektora Krzysztofa Kalinowskiego specjalny list przysłał też m.in. Wiesław Bartoszewski, jeden z uratowanych, który napisał: biografie z upływem czasu stają się wyblakłe, ale doświadczenia i postawy mogą zapobiec w przyszłości bestialskim zachowaniom. Dlaczego mała szkoła podjęła takie wyzwanie? – Dzisiaj niestety mamy coraz mniej autorytetów, a wartość ludzkiego życia staje się coraz niższa. My temu chcemy się przeciwstawić. Trzeba zrobić wszystko, by nie powtórzyły się czasy największej hańby dla ludzkości – wyjaśnił dyrektor Krzysztof Kalinowski.
Tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata został ustanowiony dekretem Knesetu (parlament Izraela) w 1953 roku, a wiąże się z założeniem Instytutu Yad Vashem, który dokumentuje i upowszechnia dzieje Żydów w czasach drugiej wojny światowej. To najwyższe odznaczenie, jakie państwo Izrael przyznaje obcokrajowcom. Nazwiska uhonorowanych widnieją w Ogrodzie Sprawiedliwych, a oni sami mają swoje drzewka w Alei Sprawiedliwych, założonej w 1962 roku. Na medalu wygrawerowane są słowa z Talmudu: kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Tytuł może otrzymać nie-Żyd, który naraził swoje bezpieczeństwo, wolność i życie dla ratowania Żydów, nie domagając się za to żadnej zapłaty. Wyróżnieni tytułem pochodzą z 44 krajów świata, a jest ich 22216. 6066 osób to Polacy.

Komentarze

Dodaj komentarz