Języka Braille'a uczy niewidomych Jan Tarnawa / Wacław Troszka
Języka Braille'a uczy niewidomych Jan Tarnawa / Wacław Troszka
50 niewidomych będzie mogło normalnie żyć i pracować.
Nauka posługiwania się białą laską i pismem Braille'a, ale też komputerem oraz kurs samoobrony, a przed karnawałem kurs tańca – to tylko niektóre elementy projektu „Przekroczyć próg”, który realizują Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku i Okręg Śląski Polskiego Związku Niewidomych. Europejski Fundusz Społeczny wsparł je dotacją w kwocie blisko 1,12 mln zł. – Chcemy poprawić jakość życia osób niewidomych i słabowidzących. Chcemy, by mogły normalnie funkcjonować, pracować zawodowo i uczestniczyć w normalnym życiu społecznym – mówi Jerzy Kajzerek, dyrektor OPS-u w Rybniku.
Z tej pomocy skorzysta 50 podopiecznych związku, skupionych w jego rybnickim oddziale. Zajęcia odbywają się głównie w budynku PCK przy ul. Chrobrego, gdzie oddział ma siedzibę. Urządzał ją od blisko trzech lat. Teraz dzięki dotacji kupiono niezbędne meble, komputery, faks, kserokopiarkę, a nawet niszczarkę dokumentów. Do tej pory zorganizowano też m.in. dwa wyjazdowe szkolenia w Korbielowie. – Były to szkolenia z wizażu i autoprezentacji połączone z zajęciami z psychologiem. Chcemy, by te osoby umiały o siebie zadbać i nabrały pewności siebie. To im się przyda np. w czasie ewentualnego poszukiwania pracy – mówi autor i koordynator projektu Mirosław Górka.
Przedsięwzięcie chwali Jan Kwiecień, dyrektor Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych. – To pierwszy projekt obejmujący w szerokim zakresie niewidomych z jednego miasta. Na całym świecie białą laskę ociemniałemu przepisuje lekarz. W Polsce trzeba przejść drogę przez mękę, by ją dostać, w dodatku trzeba jeszcze nauczyć się nią posługiwać, wyzbyć się strachu i poczuć się swobodnie. Narodowy Fundusz Zdrowia w ogóle nie płaci za takie szkolenia. Pozostaje PFRON, ale tam pieniędzy jest coraz mniej. To przykre, że pieniędzy na takie kursy trzeba szukać w Unii Europejskiej, ale dobrze, że Rybnikowi się udało – stwierdza Jan Kwiecień.
Posługiwania się białą laską czy pismem Braille'a uczą instruktorzy PZN. Jak mówi Wanda Konieczkowicz, prezes rybnickiego oddziału związku, w lekcjach weźmie udział w sumie dziewięć osób, głównie młodych. Obsługi komputera i posługiwania się internetem chcą nauczyć się 22 osoby. Zajęcia prowadzą informatycy. Uczestnicy projektu mogą też korzystać z porad prawników, doradców zawodowych, pracowników socjalnych czy psychologów. Rybnicki oddział PZN zrzesza 179 osób, w tym 22 dzieci w wieku od trzech do 16 lat. Blisko 10 proc. członków to osoby ociemniałe, reszta zmaga się z poważnymi wadami wzroku. Tylko ok. 15 osób pracuje zawodowo.

Komentarze

Dodaj komentarz