20025210
20025210

Rybnicki snowboardzista, Marek Sąsiadek, wystąpił 11 lutego na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City. Wielokrotny mistrz kraju i zdobywca Pucharu Polski w half pipe uplasował się w drugiej dziesiątce olimpijskich zawodów.Rafał Skoczowski z Ryfamy Rybnik zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów młodszych w biatlonie. W zawodach rozgrywanych we włoskiej miejscowości Ridnaum-Ridanna minął linię mety jako dziesiąty w biegu długim na dystansie 12,5 km, a w sztafecie juniorów młodszych 3 x 7,5 km, w której startował na pierwszej zmianie, stanął na trzecim stopniu podium.Szpadziści Górnika Radlin spisali się znakomicie na Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski w szermierce, które odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.Zespół, który dwukrotnie sięgał po brązowe medale, stanął tym razem na najwyższym stopniu podium. Nie gorzej wypadła druga drużyna radlińskich szpadzistów, ulegając w walce o brązowy medal Muszkieterowi Gliwice. Zdobywcami tytułu mistrzowskiego są: Mateusz Dudkiewicz, Marek Blanik, Dawid Skatuła, Kamil Milej.Niespełna piętnastoletnia Karina Szczepkowska z Miejskiego Klubu Szachowego Rybnik wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski juniorów szesnastoletnich.Zawodnicy Unii Racibórz przywieźli dwa medale z indywidualnych mistrzostw Polski juniorów w zapasach w stylu klasycznym. Po złoty krążek i tytuł mistrza kraju sięgnął Grzegorz Bulak, który okazał się nie tylko zwycięzcą kategorii do 50 kg, ale także najlepszym zawodnikiem mistrzowskiego turnieju.Brązowy medal przypadł Wojciechowi Magdzińskiemu, startującemu w kat. 120 kg.W marcu Rybnicki Młodzieżowy Klub Sportowy zwolnił Tadeusza Jarneckiego z funkcji trenera ciężkoatletów. Związany z kolejnymi klubami i stadionem przy Żużlowej od połowy lat pięćdziesiątych, T. Jarnecki uchodzi w środowisku sportowym za nestora rybnickich trenerów.Bartłomiej Ordoń z RMKS-u Rybnik został pierwszym medalistą indywidualnych mistrzostw Polski w dziesięcioletniej historii istnienia klubu. Brązowy medal młodego szpadzisty to największy sukces sekcji szermierczej obok drużynowego mistrzostwa Polski juniorów we florecie z 1996 roku.Sylwia Chruścicka z Koki Jastrzębie mimo bolesnej kontuzji ręki obroniła wywalczony przed rokiem tytuł mistrzyni Polski juniorek w kategorii wagowej do 52 kg. Na rozgrywanych we Wrocławiu MP juniorów po złoty medal sięgnęła również inna jastrzębianka, brązowa medalistka ME w 2001 - Romana Kasperkiewicz (57 kg); srebrny medal w tej samej kategorii zdobyła jej klubowa koleżanka Marta Wawro; brązowy - Renata Białdyga (+78 kg) z Polonii Rybnik.Mariusz Kaźmierczak z Klubu Gimnastycznego Radlin zdobył brązowy medal mistrzostw Polski juniorów do lat 13 w gimnastyce sportowej.Koka Jastrzębie okazała się najlepszym klubem w klasyfikacji generalnej finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w dżudo. Indywidualnie po medale sięgnęły - w kategorii wagowej do 48 kg: 1. Agata Gawełczyk, 3. Sylwia Rządkowska; kat. do 52 kg: 2. Katarzyna Iwanicka; juniorzy młodsi do 55 kg: 2. Rafał Hetman.Agnieszka Matras z MKSz-u Rybnik wywalczyła trzeci złoty medal mistrzostw Polski. Na rozegranych w Trzebini MP seniorek do lat 20 zgromadziła 8 punktów na 11 możliwych.Brązowy medal OOM wywalczyli koszykarze Odry Wodzisław. W drużynie wystąpili: Przemysław Jasiński, Tomasz Kozielski, Dawid Zajączkiewicz, Kamil Szarek, Rafał Malik, Karol Leszczyński, Piotr Kotyrba, Miłosz Dziak, Rafał Tomczak, Adam Anduła, Bartosz Gośniowski, trener Marek Malik.Dziesięć medali mistrzostw Polski wywalczyli zawodnicy Jastrzębskiego Klubu Taekwon-do Keyko. Na bogaty łup drużyny złożyły się indywidualne zdobycze: Szymona Cieśli, Beaty Kufki, Dawida Kufki, Artura Matysiaka, Brajana Pożycia, Agnieszki Grygi.Sześcioletnia Marysia Leks z Orzesza zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski przedszkolaków w szachach.Robert Bober z Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego zdobył brązowy medal mistrzostw Polski juniorów w rzucie oszczepem. Na rozgrywanych w Bielsku Wapienicy zawodach uzyskał wynik 65,18.Zawodniczki Miejskiego Klubu Szachowego Rybnik wywalczyły srebrny medal Drużynowych Szachowych Mistrzostw Polski w grze błyskawicznej, które odbyły się w Rybniku. Barw MKSz-u broniły: Agnieszka Matras, Karina Szczepkowska i Alicja Chmielińska.Polski hokeista występujący w zawodowej lidze NHL, Dariusz Czerkawski, spotkał się z podopiecznymi Zespołu Ognisk Wychowawczych w Rybniku.Rozegrane w Radomiu Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej zostały zdominowane przez pilotów Aeroklubu Rybnickiego.Zwyciężył najbardziej utytułowany na świecie zawodnik w tej konkurencji, Jerzy Makula, który wyprzedził Małgorzatę Margańską, Krzysztofa Brząkalika, Ireneusza Boczkowskiego i Lucjana Fizię.Rafał Szombierski i Roman Chromik, żużlowcy RKM-u Rybnik, zdobyli w Pile srebrne medale młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych.Czterdziestolecie pracy szkoleniowej obchodził trener kilku pokoleń rybnickich koszykarek i koszykarzy Andrzej Zygmunt. Z tej okazji w Rybniku gościły władze Polskiego Związku Koszykówki, Okręgowego Związku Koszykówki w Katowicach oraz między innymi trener kadry narodowej Dariusz Szczubiał.Natalia Musz i Aleksandra Hecht z Gromu Rybnik zdobyły brązowy medal MP juniorek w siatkówce plażowej; po złote medale MP juniorów sięgnęli Paweł Rusek i Marcin Wika z RMKS-u Rybnik.W międzynarodowych MP w dżudo znakomicie spisały się zawodniczki Koki Jastrzębie. Startowały w nich cztery podopieczne trenera Roberta Radlaka: Romana Kasperkiewicz, Marta Wawro, Sylwia Chruścicka, Katarzyna Iwanicka.Para Gromu Rybnik, Natalia Musz i Aleksandra Hecht, zdobyła złoty medal OOM w siatkówce plażowej. Po brązowe medale sięgnęły Agnieszka Starzyk i Krystyna Selwa z MKS-u Wodzisław.Po brązowe medale młodzieżowych mistrzostw Polski sięgnęli dżudocy Polonii Rybnik: Ewelina Stanczewska, Bartosz Piątek i Damian Mosler.Zmarł Walenty Wilczok, jeden z najbardziej znanych i zasłużonych działaczy sportowych Rybnika.W rozgrywanych na stadionie przy ul. Gliwickiej w Rybniku Mistrzostwach Europy na żużlu brązowy medal wywalczył zawodnik RKM-u Rybnik Rafał Szombierski.Juniorzy RKM-u Rybnik zdobyli tytuł młodzieżowego drużynowego mistrza Polski. Na bydgoskim torze Zbigniew Czerwiński, Rafał Szombierski, Ryszard Chromik, Łukasz Romanek i Łukasz Szmid wypredzili o 6 pkt Polonię Piła, o 8 pkt Polonię Bydgoszcz i o 10 - Unię Leszno.Piłkarki ręczne Pogoni Żory wygrały pierwszy w historii klubu mecz w ekstraklasie - na wyjeździe z Łącznościowcem Szczecin 23:21. W drużynie Pogoni wystąpiły: Henne, Łukowska - Semieniuk, Grudka, Jacek, Rotter, Janczak, Krawczyk, Stencel, Gołąb, Pogłód.Baseballiści BK Jastrzębie zdobyli wicemistrzostwo kraju. Występowali w składzie: Sławomir Bednarz, Grzegorz Cycoń, Szczepan Cycoń, Sebastian Uss, Łukasz Uss, Arkadiusz Żurkowski, Tomasz Żurkowski, Adrian Czpak, Paweł Dekret, Radosław Roś, Dariusz Sutkowski, Radosław Zagożdżon, Piotr Świętoń, Rafał Krajewski, Grzegorz Motas, trener Arnold Deege.Piotr Tendera z Górnośląskiego Klubu Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego w Rybniku zdobył tytuł mistrza świata w klasie rakietoplanów S8E.Z brązowym i złotym medalem szachowych ME do lat 20 wróciła Agnieszka Matras (MKSz Rybnik); w kategorii do lat 16 Karina Szczepkowska zdobyła złoto. Robert Szołtys z SP 34 w Rybniku wywalczył indywidualne mistrzostwo Polski uczniów szkół podstawowych.Czternastoletnia Anna Jochemczyk z Polonii Rybnik wywalczyła złoty medal MP młodzików w dżudo.