Adam Świerczyna mówi, że zdecydowano się utrzymać Rybnickie Dni Literatury, dbając równocześnie o to, by były jeszcze ciekawsze / Adrian Karpeta
Adam Świerczyna mówi, że zdecydowano się utrzymać Rybnickie Dni Literatury, dbając równocześnie o to, by były jeszcze ciekawsze / Adrian Karpeta
Styczniowa debata o kulturze zorganizowana z inicjatywy „Nowin” przyniosła efekt! Dni Literatury zostaną utrzymane! Co więcej, będą mieć ciekawszy program! Organizatorzy wyciągnęli lekcję z ubiegłorocznych, nieudanych Rybnickich Dni Literatury. I impreza wraca do dawnych, sprawdzonych tradycji.
– Oddajemy bibliotece organizację spotkań z literatami. Do współpracy, jak w zeszłym roku, zaprosiliśmy ośrodek dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego, a także Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran” i szkołę muzyczną. Zwróciliśmy się również o pomoc do Roberta Rybickiego, poety, który zdobywa coraz większy rozgłos w kraju – mówi Adam Świerczyna, dyrektor Rybnickiego Centrum Kultury. W czwartek w RCK-u odbyła się konferencja prasowa, prezentująca program 41. już dni literatury. Potrwają od 10 do 21 października.
Na inaugurację uroczysty koncert symfoniczny z okazji 50-lecia Filharmonii Rybnickiej. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Braci Szafranków pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Zagrają soliści: Wiesław Szlachta (fortepian) i Michał Marcol (skrzypce).

Lampka dla Szlachty
To właśnie na tej imprezie Wiesław Szlachta odbierze Złotą Honorową Lampkę Górniczą. – Profesor Szlachta pochodzi z Gorzyc, mieszka obecnie w Belgii. Ale jest związany z rybnicką szkołą muzyczną, pomaga młodym artystom, zapraszając ich na warsztaty mistrzowskie i koncerty – tłumaczy Adam Świerczyna.
Potem ruszają spotkania autorskie. – Zaprosiliśmy Józefa Musioła, który opowie o poszukiwaniu polskich śladów w RPA, Wojciecha Bonowicza, autora m.in. książek o ks. profesorze Józefie Tischnerze, autorkę książek i wierszy dla dzieci i młodzieży Agnieszkę Frączek, która jest też językoznawcą w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Ewa przekazała nam nawet książki do naszej biblioteki na Paruszowcu, która została zalana. Na koniec przyjedzie do nas Olga Tokarczuk – mówi Halina Opoka, dyrektorka rybnickiej biblioteki.
Będzie też coś dla miłośników współczesnej poezji. Robert Rybicki poprowadzi spotkanie z Adamem Wiedemannem, trzykrotnie nominowanym do Nagrody Literackiej Nike.
DKF przygotowuje projekcję filmów „Blaszany bębenek” i „Pustelnia parmeńska”. Zaplanowano też dyskusję „Literatura w filmie” z udziałem Darka Foksa i Tadeusza Sobolewskiego.

Od Wagnera do Kreta
Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego odpowiada za konferencję naukową, poświęconą związkom literatury z muzyką. Robert Siewiorek, pochodzący z Rybnika dziennikarz, opowie o wpływie Ryszarda Wagnera na polską kulturę przełomu wieków XIX i XX. Jacek Kurek, doktor historii, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, znawca muzyki i malarstwa, będzie mówił o rocku.
Dni Literatury to również spektakle i koncerty. W tym roku zobaczymy m.in. „Hipnozę” Antoniego Cwojdzińskiego z udziałem Beaty Ścibakówny i Rafała Królikowskiego, „Multimedialne coś” Bogusława Schaeffera z udziałem samego mistrza i innych aktorów oraz spektakl muzyczny „Stachura” w wykonaniu Piotra Machalicy.
Będzie też wystawa „Moje Indie” Jarosława Kreta. Popularny dziennikarz przyjedzie do Rybnika na wernisaż. Warto wspomnieć o konkursach towarzyszących Dniom Literatury. Wszyscy, którzy mają lekkie pióro, będą mogli napisać scenariusz bajki dla dzieci, felieton, wziąć udział w konkursie poetyckim. Zwycięska bajka zostanie wystawiona przez zespół teatralny RCK!
Szczegółowy program Rybnickich Dni Literatury prezentować będziemy na naszych łamach. Zapraszamy też do portalu www.nowiny.rybnik.pl, informacje o imprezach w ramach RDL publikować będziemy w działach Czas wolny oraz Kalendarium imprez.
1

Komentarze

  • Eterno Vagabundo Mocarność ducha, z ksiąg się dobywa. 26 września 2010 09:26 Ażeby narodu całkiem nie popsować, Miłość do ksiąg trzeba stale kultywować. Boć książka, jak z dawnej empirii wynika, Kształci wielkość ducha i jakość języka.

Dodaj komentarz