Oczyszczalnia z laboratorium
Zakończyła się budowa nowoczesnej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków przy ulicy Klasztornej. W efekcie powstał budynek administracyjny z laboratorium. Jeśli ekspertyza wykaże, że coś jest nie w porządku, będzie można natychmiast przystąpić do działania.
– Część technologiczna oczyszczalni funkcjonuje od czerwca zeszłego roku – zaznacza Tomasz Kostka, członek zarządu i dyrektor finansowy Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej. Jak dodaje, do obiektu trafiają ścieki ze skanalizowanych do tej pory budynków. Sieć liczy trzy i pół km długości. W latach 2011-2013 zostanie doprowadzona kanalizacja sanitarna do południowo-zachodniej części Kuźni Raciborskiej, której mieszkańcy korzystają obecnie ze zbiorników bezodpływowych, tzw. szamb. Nieczystości są przewożone beczkowozami do oczyszczalni.
Budowa oczyszczalni kosztowała ok. 11,9 mln zł. Pieniądze pochodziły z preferencyjnej pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, środków własnych oraz unijnej dotacji. Nowa oczyszczalnia zastąpiła działający w tym samym miejscu od 1955 roku stary obiekt, który wymagał modernizacji. – Zamiast generalnego remontu zdecydowaliśmy się na budowę obiektu działającego w technologii SBR, czyli sekwencyjnego biologicznego reaktora. Ścieki po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym trafiają do bioreaktora, gdzie do pracy przystępują bakterie. Metoda pozwala na oczyszczanie w cyklu zamkniętym. Dwa razy na dobę wodę z oczyszczalni zrzucamy do Rudy – tłumaczy dyrektor przedsiębiorstwa.

Komentarze

Dodaj komentarz