Statua Zgody zmieni miejsce
Jeden z najważniejszych zabytków, XIX-wieczna Statua Zgody, zostanie przeniesiona z ulicy Głubczyckiej na pobliską ulicę Mikołaja. Całą operację będzie nadzorował miejski konserwator zabytków.
Obecnie pomnik w formie kapliczki stoi na skraju tzw. nerki, czyli ronda u zbiegu ulic Kozielskiej, Reymonta, Mariańskiej, Mikołaja i właśnie Głubczyckiej. Ta ostatnia stanowi fragment ruchliwej drogi krajowej nr 45. Statua zasłania widoczność kierowcom. Władze miasta zgodziły się na przeniesienie jej w inne miejsce, bo zabytek zabytkiem, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi. – Wyłoniony w przetargu wykonawca zbuduje na ulicy Mikołaja fundamenty oraz wykona stalową konstrukcję do transportu kapliczki. Musi uporać się z tym do 15 grudnia – informuje Anita Tyszkiewicz-Zimałka, rzecznik prasowa magistratu.
Statua Zgody to murowana kapliczka w kształcie dwukondygnacyjnego słupa z repliką figury św. Jana Nepomucena. Upamiętnia pojednanie między biskupem Tomaszem II a księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem. Długotrwały konflikt dotyczył zajęcia przez Kościół terenów należących do świeckiego władcy. W 1284 roku biskup rzucił nawet klątwę na Henryka IV i obłożył interdyktem (zakazem sprawowania obrzędów religijnych) całe jego księstwo. Spór przerodził się w otwarty konflikt zbrojny. Tomasz II musiał uchodzić z Wrocławia. Został otoczony przez wojska Henryka w Raciborzu. Podobno obaj przebaczyli sobie błaganiem na klęczkach w namiocie księcia. Według Jana Długosza zdarzenie to upamiętniono Pomnikiem Zgody, który stanął dokładnie w miejscu pojednania obu mężów. Budowla rozpadła się w XVIII wieku. W następnym stuleciu postawiono tu statuę, która przetrwała do dziś. W 1994 roku pomnik odrestaurowano.

Komentarze

Dodaj komentarz