Na otwarciu biblioteki byli m.in. Anna Dymna i burmistrz Wiesław Janiszewski / Urząd miasta i gminy
Na otwarciu biblioteki byli m.in. Anna Dymna i burmistrz Wiesław Janiszewski / Urząd miasta i gminy

Przez 24 lata biblioteka w Czerwionce gnieździła się w starym budynku po byłych mieszkaniach komunalnych, czekając na tak gruntowny remont, jaki właśnie się skończył. Ale warto było, bo efekt jest wspaniały. Przestronna, jasna, czyściutka, a przede wszystkim dostępna także dla niepełnosprawnych książnica aż zachęca, żeby wejść między półki. – Boże, jesteśmy tu jak w niebie! – zawołała uradowana na otwarciu wyremontowanej biblioteki jej szefowa Gabriela Cisek. Zachwyceni byli dorośli i dzieci, zachwycona była także Anna Dymna, którą zaproszono na otwarcie książnicy. – Wspaniale, że dając drugie życie temu budynkowi, pomyśleliście również o osobach niepełnosprawnych. To przecież tacy sami ludzie jak my, dlaczego ma im być trudniej – mówiła w Czerwionce znana aktorka.
Wszyscy goście podziwiali przestrzeń i światło, nową czytelnię, nowe okna, nowe regały, stoliki, krzesła, skrzynki katalogowe, a także szafy archiwalne. Dyrektor Cisek w pewnym sensie mogłaby powiedzieć: biblioteka to ja, ponieważ z lokalem przy ulicy 3 Maja 15 związana jest nierozerwalnie od samego początku istnienia książnicy, czyli od 1986 roku. – Kiedy przyjmowałam się do pracy w 1982 roku, biblioteka mieściła się jeszcze w budynku łaźni miejskiej, z którego wyprowadziliśmy się cztery lata później. Od razu zostałam dyrektorem, pamiętam przenosiny jak dziś. Bagażówką przewieźliśmy 30 tys. książek i wszystkie sprzęty. Najpierw mieliśmy do dyspozycji tylko połowę parteru, bo w pozostałych pomieszczeniach mieszkali jeszcze ludzie – wspomina pani dyrektor Cisek.
Stopniowo mieszkania się zwalniały, aż w końcu książnica mogła się rozgościć na całym parterze. Piętro przez wiele lat stało niewykorzystane. – To, co teraz mamy, przerasta nasze marzenia. Zajmujemy aż 11 pomieszczeń, łącznie 360 m kw. Mamy wreszcie miejsce na czytelnię, mamy także więcej komputerów, mamy darmowy dostęp do internetu – cieszy się Gabriela Cisek. Główna biblioteka dysponuje obecnie 56 tysiącami książek. Podlega jej dziewięć filii w całej gminie. Remont objął m.in. dach, kominy, kotłownię, piwnice, wyczyszczono elewację, wymieniono okna, instalację elektryczną, odnowiono pomieszczenia. Dla niepełnosprawnych poszerzono drzwi, zaprojektowano także wygodne toalety, zamontowano zadaszoną pochylnię.
– Zakres robót był ogromny. Biblioteka urzeka nas dziś wszystkich swoim pięknem. Warto dodać, że budynek należy do patronackiego osiedla familoków, które chcemy objąć śmiałym projektem rewitalizacji. Na to zadanie, tak jak na modernizację biblioteki, także chcemy pozyskać środki unijne. Mamy nadzieję, że wkrótce całe osiedle nabierze nowego blasku i będzie tętniło życiem – mówił podczas otwarcia burmistrz Wiesław Janiszewski.

2

Komentarze

  • raj biblioteczny vvv 16 grudnia 2010 20:19Była impreza - pozostała smutna szara rzeczywistość. Ciekawe ile jeszcze "cudowna książnica jak z bajki" będzie funkcjonować??? - przecież biblioteki są niepotrzebne. Najlepiej się uwsteczniać - bo to nic nie kosztuje!!!
  • czytelnik książę czy żebrak? 03 grudnia 2010 20:45imprezka wyborcza poszła i to na tyle, po wyborach została gmina - bankrut, ciekawe kiedy to będą mieli odwagę przyznać???

Dodaj komentarz