Zimowe bieganie
Ponad 250 zawodników stanęło na starcie VI Biegu Barbórkowego, który w miniony piątek (12 grudnia) odbył się na trasach wokół osiedla Nowiny.
Biegacze zmagali się nie tylko z trudem pokonania 10-kilometrowej trasy, ale także ze zmienną nawierzchnią, padającym śniegiem i zacinającym wiatrem. Z takimi warunkami nie poradziło sobie 18 biegaczy, którzy nie dobiegli do mety.
Podobnie jak przed rokiem impreza zgromadziła na starcie czołówkę polskich zawodników specjalizujących się w biegach ulicznych. Jednym z faworytów był Henryk Szost, olimpijczyk z Pekinu, były mistrz Polski w maratonie. Nie on jednak został bohaterem rybnickiego biegu. Został nim Arkadiusz Gardzielewski. 24-letni zawodnik Śląska Wrocław okazał się bezkonkurencyjny – czasem 30,14 ustanowił nowy rekord trasy. Warto dodać, że ten sam zawodnik triumfował także przed rokiem. Wówczas pokonanie trasy wiodącej ulicami Rybnika zajęło mu 11 sekund więcej. Gardzielewski to również bardzo utytułowany zawodnik. Starszy szeregowy Wojska Polskiego jest aktualnym wicemistrzem kraju w biegu na 10 km, a w październiku zdobył srebrny medal podczas wojskowych mistrzostw świata w maratonie w Atenach.
Drugi na mecie, ze stratą 29 sekund do zwycięzcy, zameldował się Szost. Trzeci był Jakub Burghardt reprezentujący barwy Stowarzyszenia Visegard Maraton Retro.
W tej doborowej stawce biegaczy świetnie spisali się zawodnicy z naszego regionu. W czołowej dziesiątce znalazło się dwóch biegaczy Chemii-Hurt z Rybnika. Piąty był Marcin Ciepłak, a dziewiąty Mirosław Gołębiewski. Drugą dziesiątkę klasyfikacji generalnej otwiera Jerzy Zawierucha z Klubu Biegacza MOSiR Jastrzębie.
W rywalizacji kobiet zwyciężyła Ukrainka Natalia Lehonkova z Kovela Lwów. Pokonanie trasy wokół Nowin zajęło jej 38,43 min. Druga na mecie Dominika Wiśniewska z SKB Kraśnik straciła do niej zaledwie dziewięć sekund. Trzecia była Anna Celińska z klubu Byledobiec Anin. Na dziesiątym miejscu została sklasyfikowana Ewa Fliegert reprezentująca barwy Chemii-Hurt Rybnik.