Kalendarz do czytania
Stowarzyszenie pomocy chorym na stwardnienie rozsiane Pro Bono wydało kalendarz ścienny na 2011 rok. Nosi tytuł „Bohaterowie, wybitni Polacy, wyjątkowi ludzie XIX, XX, XXI wieku”. Bohaterami kolejnych miesięcy są m.in.: Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, Ryszard Kukliński czy Leopold Tyrmand.
– W naszej historii są ludzie, którzy zasłużyli na miano wielkich, a dziś są prawie zupełnie nieznani. Taki Antoni Patek, dzielny żołnierz Powstania Listopadowego, wyemigrował do Szwajcarii i stworzył tam jedną z najbardziej znanych na świecie marek zegarków. W Polsce mało kto o nim słyszał. Wszyscy ci ludzie mogą być przykładem dla współczesnych – mówi Michał Brewczyk, prezes Pro Bono. Wydawnictwo zawiera również teksty opowiadające o losach i dokonaniach tych ludzi autorstwa znamienitych autorów, by przywołać np. tylko kardynała Stanisława Dziwisza. To teksty napisane specjalnie na prośbę stowarzyszenia.
– To jedyny na rynku kalendarz do oglądania i czytania. Jest oryginalny i stworzony trochę na przekór dzisiejszym czasom – mówi Michał Brewczyk. Nie ukrywa, że jedną z intencji była chęć rozpropagowania działalności Pro Bono. Stowarzyszenie ma obecnie kilkudziesięciu podopiecznych głównie z Rybnika, ale także z Żor, Raciborza, Kornowaca czy Jankowic. W kalendarzu przedstawiono m.in. ideę utworzenia specjalnego ośrodka Pro Bono, który działacze chcą zbudować z pomocą Unii Europejskiej. Miałyby się w nim znaleźć salki do ćwiczeń rehabilitacyjnych, kącik medyczny i sklepik ze zdrową żywnością.
Autorzy kalendarza liczącego w sumie 26 stron zadbali o jego solidne wydanie na grubym kredowym papierze. Nie jest on więc tani, bo kosztuje blisko 50 zł, ale każdy, kto go kupi, otrzyma dodatkowo darmową paczkę kawy. Najważniejsze jednak, że pomoże chorującym na stwardnienie rozsiane. Kalendarz jest już dostępny w rybnickiej księgarni Sowa (ul. Sobieskiego) i w księgarni św. Jacka (ul. Rynkowa), a także w firmie Papier (ul. Cmentarna).

Komentarze

Dodaj komentarz