Taka wyprawa z tatą (zdjęcie zostało zrobione na juwenaliach w Wodzisławiu) to frajda dla każdego dziecka / Dominik Gajda
Taka wyprawa z tatą (zdjęcie zostało zrobione na juwenaliach w Wodzisławiu) to frajda dla każdego dziecka / Dominik Gajda

Miastu, jako jedynemu w regionie, przybywa mieszkańców, i to głównie płci męskiej!
Analizując dane z Rybnika, można odnieść wrażenie, że miasto jest swoistym wyjątkiem na mapie demograficznej regionu. Liczba urodzeń znacznie przewyższa tutaj liczbę zgonów. Na świat przychodzi tu też więcej chłopców niż dziewczynek. Jedynie pod względem liczby kobiet sytuacja jest już podobna do innych gmin. Tutaj również pań jest znacznie więcej, i to o ponad 4 tysiące. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w dużych miastach na 100 mężczyzn przypada od 110 do 118 kobiet, w mniejszych porównywalnie jest to 107 kobiet, jedynie na wsiach mężczyźni są w niewielkiej przewadze. Na stu mieszkańców płci męskiej przypada tam 97 kobiet.
Przy czym należy dodać, że wbrew powszechnej opinii, iż ludzie ze wsi uciekają do miasta, sytuacja ta w Polsce powoli się zmienia. Stale maleje bowiem liczba ludności w miastach, sukcesywnie zaś rośnie liczba mieszkańców wsi. To samo zjawisko obserwujemy w Rybniku, gdzie też ubyło mieszkańców. W grudniu 2009 roku w mieście zameldowane były 140282 osoby, natomiast pod koniec ubiegłego roku już tylko 137127, a więc o 3155 mniej. W Rybniku na 66545 mężczyzn przypada 70582 kobiet. Płeć piękna przeważa w każdej grupie wiekowej rybniczan, jedynie wśród najmłodszych mieszkańców (do lat 18) chłopców jest już znacząco więcej niż dziewczynek.
Nie wiadomo jednak, czy kiedykolwiek w przyszłości dorosłych mężczyzn będzie więcej niż kobiet. W tej dziedzinie trudno przewidywać, ponieważ prognozy nie zawsze się sprawdzają. Warto przypomnieć, że poprzednia prognoza GUS-u, opracowana w oparciu o wyniki spisu ludności z 2002 roku i opublikowana dwa lata później, zakładała dalszy spadek dzietności do roku 2010. Dane wskazują, że rok 2003 był w powojennej historii rokiem najniższej liczby urodzeń, ale już od 2004 nastąpił wzrost, tak więc poprzednia prognoza straciła na aktualności. W latach dziewięćdziesiątych w Rybniku sukcesywnie malała liczba urodzeń, za to rosła liczba małżeństw.
Rekordowy okazał się 2009 rok, kiedy to przyszło na świat 1980 dzieci, a w związek małżeński wstąpiło 1174 par. W minionym roku przyszło na świat 1575 małych rybniczan, w tym 803 chłopców, natomiast zmarło 1197 osób. Zawiązało się 1041 małżeństw, a 307 się rozwiodło. – Obecnie przeważa model rodziny dwa plus jeden. Kobiety rodzą w starszym wieku, przesunął się wiek rodzenia pierwszego dziecka, a także wiek zawierania małżeństw. Obecnie jest to średnio 27 lat. Co piąte dziecko rodzi samotna kobieta – powiedział nam Władysław Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy prezesa GUS-u.
Jako ciekawostkę podajemy, że rybniczanie coraz częściej wiążą się z obcokrajowcami. W minionym roku do miejscowego USC zawitali nowożeńcy z Włoch, Grecji, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Rumunii, Irlandii, Litwy oraz Hiszpanii. Co ciekawe, zmienia się także różnica wieku małżonków. W ubiegłym roku pobrały się pary, w których kobieta była starsza od swojego męża o 10, 15, a nawet 17 lat! Tendencja ta zdaje się narastać, odnotowano bowiem po kilkadziesiąt związków, w których to kobieta była starsza o rok, dwa czy pięć lat. Taka różnica wieku zdaje się coraz mniej przeszkadzać ludziom.

 

Czytaj też:
Kobiety górą
Więcej zgonów niż urodzeń
Racibórz topnieje
Ubyło mieszkańców
Wojna czy seksmisja?

Komentarze

Dodaj komentarz