Rzeczywistość PRL-u – może i szara, ale przez wielu z nas wspominana z sentymentem / Archiwum
Rzeczywistość PRL-u – może i szara, ale przez wielu z nas wspominana z sentymentem / Archiwum

Tutejsze muzeum chce przypomnieć starszym mieszkańcom i pokazać tym młodszym, jak wyglądało życie codzienne w Polsce Ludowej, czyli w dobie PRL-u. Opowiada o nim przygotowywana od kilku miesięcy wystawa „Życie na kartki”, której wernisaż zaplanowano na 8 marca, czyli na Dzień Kobiet.
Wcześniej, 4 marca, w siedzibie Cechu Rzemiosł odbędzie się poświęcona tamtym czasom konferencja naukowa pt. „Dzieje ziemi rybnicko-wodzisławskiej w latach 1945-1989”. Jej program jest bardzo bogaty, a przygotowane przez historyków-badaczy głównie z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej referaty podzielono na cztery bloki tematyczne: polityka, społeczeństwo, religia i gospodarka. Dariusz Węgrzyn opowie np. o roli aparatu bezpieczeństwa w kampanii wyborczej i w wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1947 roku w powiecie rybnickim, a Mirosław Sikora o tym, jak służba bezpieczeństwa rozpracowywała rybnicką filię Politechniki Śląskiej. Można będzie się również dowiedzieć m.in., jak władze komunistyczne traktowały Kościół katolicki i jak wyglądała w latach 60. minionego wieku likwidacja szkolnictwa kościelnego w Rybniku.
Jeden z referatów wygłosi Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku, który, opierając się na wydaniach „Nowin” z lat 1957-1958, zrelacjonuje konflikty „swój” – „obcy”, do których dochodziło w powiatach rybnickim i wodzisławskim. Początek konferencji w popularnym okrąglaku przy ul. Wysokiej o 9, dyskusję podsumowującą konferencję zaplanowano na 14.25.

1

Komentarze

  • Anonim ....... 23 maja 2011 18:41Dobrze,że czasy się zmieniają.

Dodaj komentarz