Kucharki bez wakacji
W tekście „Kateringu nie będzie” napisaliśmy, że kucharki ze szkół podstawowych i gimnazjów otrzymują wypłaty również za dwa miesiące wakacji, kiedy nie pracują. Okazało się, że to określenie było mocno nieprecyzyjne. Szkolne kucharki (93 etaty w podstawówkach i gimnazjach) w czasie wakacji oczywiście obiadów nie gotują, ale pracują w szkole, i to na ogół poza kuchnią.
Nie mają wakacji, bo nie obejmuje je Karta Nauczyciela. Jak każdemu innemu pracownikowi, przysługuje im więc jedynie zwykły urlop, najczęściej w wymiarze 26 dni w roku. Jak mówią dyrektorzy, w trakcie roku szkolnego korzystają z niego sporadycznie, bo przecież kuchnia musi gotować obiady dla uczniów. Wybierają go właśnie w czasie wakacji, zaś w pozostałe ich dni pracują w innym charakterze. – To najuczciwsze kobiety, a najgorzej uposażone. Żaden dyrektor nie płaci im na zasadzie: nie ma dzieci, to idźcie do domu. W wakacje mają zmieniony zakres obowiązków i w zależności od potrzeb grabią i porządkują obejście, razem ze sprzątaczkami myją okna bądź sprzątają po remontach. W czasie wakacji jest też czas na generalne porządki w samej kuchni – powiedziała nam Bożena Fros, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 6 w dzielnicy Zamysłów.
Sprawa ewentualnych zmian w sposobie funkcjonowania kuchni w rybnickich podstawówkach i gimnazjach wciąż wywołuje wiele emocji. Rozważa się m.in. możliwość założenia działalności gospodarczej przez kucharki. Tu jednak pojawiają się pytania, za co będą żyły one właśnie w czasie wakacji, gdy kuchnie nie pracują, jak szkolne kuchnie potraktuje sanepid, gdy nagle staną się one samodzielnymi firmami i czy mało zarabiające kobiety będzie stać na spełnienie wszystkich wymogów. Kolejne wątpliwości budzi propozycja otwarcia szkolnych stołówek na klientów z zewnątrz. Dziś, zwłaszcza w podstawówkach, dyrektorzy robią wiele, by w placówkach nie pojawiali się obcy. Tego zresztą wymagają rodzice. Pytanie, w ilu szkołach da się urządzić osobne wejście do stołówki, by klienci z zewnątrz mogli z niej korzystać, nie przeszkadzając uczniom.

Komentarze

Dodaj komentarz