Bohaterem jubileuszu był Czesław Żemła  / Urząd Miasta Czerwionka-Leszczyny
Bohaterem jubileuszu był Czesław Żemła / Urząd Miasta Czerwionka-Leszczyny

Czesław Żemła, charakterystyczny łysy pan z wąsem, człowiek ikona Czerwionki-Leszczyn, obchodził kilka dni temu 25-lecie swojej pracy artystycznej. Obchodził je w Starej Piwnicy, miejscu, które właśnie od 25 lat przyciąga artystów, miłośników kultury i sztuki. Gościli tutaj m.in. Kalina Jędrusik, Jerzy Trela, Ryszarda Hanin, Wojciech Mann, Krzysztof Materna, Henryk Talar. Zostawili swoje autografy.

Tak więc właśnie w Starej Piwnicy w Czerwionce-Leszczynach odbył się podwójny srebrny jubileusz, któremu przewodniczył artysta kabaretowy, autor tekstów i muzyki, rzeźbiarz i malarz Czesław Żemła. W programie były m.in. piosenki Niemena, a także wiersze Leśmiana, Gałczyńskiego, Mickiewicza, Twardowskiego i Szewczyka w aranżacji muzycznej. Wszystko przeplatane wspomnieniami i refleksjami Srebrnego Żemły.
A ponieważ te wyjątkowe urodziny świętowano w gronie znajomych, przyjaciół i osób związanych ze Starą Piwnicą, wspólnie odśpiewano też utwory powstałe w Czerwionce.
Jedną z osób, która powoływała to miejsce do życia, był animator kultury Janusz Majewski. To on w 1986 roku postanowił stworzyć w Starej Piwnicy kabaret literacki. W skład grupy twórczej wchodzili autorzy tekstów, muzycy i wykonawcy.

– Przeżyłem tutaj wiele pięknych chwil, poznałem mnóstwo wspaniałych osób, mistrzów słowa pisanego, mistrzów piosenki i kabaretu – wspominał Czesław Żemła. Do udziału w jubileuszowym wieczorze zaprosił swojego syna Jakuba, utalentowanego dziewiętnastolatka, laureata wielu nagród w konkursach piosenki poetyckiej.
Przypomnijmy, że Czesław Żemła występuje od ponad 20 lat w kabarecie Trzy Ofiary, który  od 1989 roku gościł na licznych scenach w Polsce i za granicą, prezentując autorskie piosenki, skecze, a także monologi. Kabareciarze bywali na festiwalach, jarmarkach kapel podwórkowych i innych imprezach szczebla regionalnego oraz ogólnopolskiego. Dotychczas zdobyli ponad 30 drugich i trzecich miejsc, wyróżnień i nagród publiczności. Dwukrotnie, w latach 1994 i 1995, wywalczyli tytuł Mistrza Humoru Śląskiego na festiwalu w Rudzie Śląskiej, który zorganizował kabaret Rak. Na festiwalu kabaretów w Sycowie w 2000 roku zdobyli Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze

Dodaj komentarz