Szkoła życia dla niepełnosprawnych
Przez cały rok niepełnosprawni intelektualnie uczyli się stolarki i wytwarzali naczynia z gliny. Poznawali zasady działania komputera i fotografii, uczyli się bukieciarstwa, florystyki oraz aranżacji wystaw sklepowych. Dowiadywali się, jak prowadzić gospodarstwo domowe. Zdobyli wiele nowych umiejętności, stali się bardziej samodzielni.
Ola nauczyła się przygotowywać obiady, sama szykuje dla rodziny śniadania i kolacje. Agnieszka myje naczynia, kroi warzywa. Stefan zrobił już półkę i taboret. Teraz przygotowuje dla mamy niespodziankę. Marek pomaga mamie w kuchni. Tereska robi bukiety i wianki komunijne. Kamil rozwinął swoją pasję komputerową. Wojtek wykonał szafkę i trzy karmniki. Beata nauczyła się gotować, na warsztatach spisywała wszystkie przepisy i powtarzała je w domu. Tomkowi tak spodobało się piłowanie i malowanie drewna, że zrobił już trzy krzesła. A Mateusz znalazł nawet nabywcę na swój taboret.
– Niepełnosprawni wzięli udział w praktykach, między innymi w: Nadleśnictwie Rybnik, zakładzie stolarskim, kuchni i pralni domu pomocy społecznej, firmie Rojek Decor, Zieleni Miejskiej czy salonie telefonii komórkowej Play. Mieli okazję sprawdzić to, czego nauczyli się na warsztatach. Bardzo sobie chwalą te praktyki zawodowe – zaznacza Joanna Tarnowska, wiceprezes Stowarzyszenia Razem w Rybniku, które od marca zeszłego roku realizuje projekt „Naucz mnie, a zacznę samodzielnie pracować”. Jego adresatem są niepełnosprawni intelektualnie oraz ich rodzice. Ci drudzy poznawali mechanizmy działania wolnego rynku oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Spotykali się z terapeutą, co dodawało im odwagi do dalszego zmagania się z życiowymi problemami.

Komentarze

Dodaj komentarz