Powstańcy śląscy  / Muzuem Śląskie w Katowicach
Powstańcy śląscy / Muzuem Śląskie w Katowicach

W 90. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego wychodzi na światło dzienne coraz więcej faktów do tej pory jakby pomijanych w szkolnych podręcznikach. – Co to było za powstanie śląskie, skoro walczyło w nim więcej ludzi z Warszawy niż z Wodzisławia? – napisał do nas jeden z Czytelników. Powołał się przy tym na stronę internetową Muzeum Śląskiego w Katowicach – Pracowni Historii Powstań Śląskich. Można tutaj znaleźć nazwiska powstańców według nazwiska, imienia i miejsca zamieszkania zweryfikowane przez Związek Powstańców Śląskich w latach 1936-939.  Faktycznie, sporo powstańców pochodziło z Łodzi, Warszawy, Krakowa czy Bydgoszczy...
Piotr Hojka, historyk z Muzeum w Wodzisławiu, komentuje ten fakt dla naszej gazety:
– Nie spotkałem się z takimi informacjami, żeby w wodzisławskim 14. pułku walczyli ludzie z zewnątrz, za to pojawiają się osoby urodzone i przybyłe tutaj z głębi Niemiec. Sądząc po śląskich nazwiskach możemy wnioskować, że nasi powstańcy pochodzili raczej z okolicznych miejscowości. Znaczna część powstańców wywodziła się także z terenów, które do 1945 roku pozostały niemieckie. Jeśli chodzi o liczebność Polskiej Organizacji Wojskowej na naszym terenie, to jest ona sporna, różne źródła podają różne liczby. Myślę, ze warto się oprzeć na publikacji Pawła Porwoła „Nad Odrą, Olzą, Bierawką podczas III powstania śląskiego” historyka, który wiele lat prowadził badania nad historią powstań śląskich i 14 Pułku Powstańców Śląskich.
Zapraszamy do jutrzejszego wydania "Nowin", w którym temat tygodnia poświęcamy 90. rocznicy plebiscytu oraz wybuchu III powstania śląskiego. Wiedza o tych wydarzeniach nie jest łatwa, tak jak historia Górnego Śląska, o czym w ostatnim czasie coraz więcej się mówi. – Dzisiaj już tak nie szafuje się hasłem o przyłączaniu Śląska do Macierzy jak kiedyś. W powstaniach śląskich walczył brat z bratem  – dodaje Piotr Hojka.

Na naszych łamach wypowiadają się także Dariusz Jerczyński, autor wzbudzającej wiele emocji "Historii narodu śląskiego" oraz Michał Smolorz, znany śląski felietonista.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz