Część murów prezbiterium trzeba rozebrać i wybudować od nowa / Wacław Troszka
Część murów prezbiterium trzeba rozebrać i wybudować od nowa / Wacław Troszka

Budowlańcy będą musieli sukcesywnie je rozbierać i wznosić od nowa. Taki sam los czeka zwieńczenia dolnych przypór, na których się one wspierają. Przypory te wieńczą efektowne, ale rozsypujące się wieżyczki, które można rozbierać praktycznie gołymi rękoma. Jak mówi Ryszard Franas, kierownik robót w rybnickiego Erbudu, nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć, jak zachowają się stare mury, dlatego belki łukowe fachowcy będą odnawiali po kolei, jedna po drugiej.

– Wcześniej mury w jej pobliżu podpieramy czterema solidnymi, stalowymi, teleskopowymi podporami wykonanymi na specjalne zamówienie – objaśnia Ryszard Franas. Na polecenie projektanta i inspektora nadzoru w odbudowywane belki, dla ich wzmocnienia, są wstawiane poprzeczne kotwy. Pierwotnie konstrukcje tworzyły wyłącznie cegły. Cegły i ozdobne kształtki z odzysku w założeniu miały stanowić ok. 35 procent materiału do odtworzenia murów prezbiterium, ale okazało się, że ponownie można wykorzystać ledwo 10 procent. By więc belkom i wieżyczkom można było przywrócić pierwotny kształt, trzeba było zamówić w specjalistycznej firmie kolejną partię ozdobnych ceglanych kształtek. Mają one dotrzeć do Rybnika w drugiej połowie maja.

– Korpus murów bazyliki jest z cegły pełnej, ale do zbudowania warstwy licowej użyto cegły dziurawki łączonej słabą generalnie zaprawą wapienną. Tak wykonana elewacja sprzyjała wchłanianiu wody, a dzieła zniszczenia zimą dopełniał mróz – wyjaśnia Ryszard Franas. Zapewnia, że odnowiona elewacja będzie dużo bardziej odporna na deszcze. Sporą część cegieł wymieniono, w starych uzupełniono ubytki, wykonano też nowe spoiny, a całe mury wypiaskowano i zaimpregnowano. Trwają także prace przy odnawianiu elewacji wieży północnej, w części poniżej zegara. Jeden z podwykonawców przekłada dachówkę na dachu kościoła. Tu również trzeba wykonać wiele dodatkowych, nieplanowanych wcześniej robót. Konieczna okazała się np. wymiana niektórych elementów więźby, nadpalonych w czasie pamiętnego pożaru neogotyckiej świątyni, który wybuchł w 1959 roku.

Dziś, 4 maja, odbędzie się sesja, w czasie której radni podejmą uchwałę o przeznaczeniu na remont bazyliki 715 tys. zł z budżetu miasta. Kwota ma pokryć koszty części robót dodatkowych, które były konieczne, by możliwe było wykonanie prac objętych unijnym dofinansowaniem. Dotacja ma wynieść blisko 5 mln zł.

2

Komentarze

  • kierownik budowy Pokemon 08 maja 2011 20:23He he pokemon wyposazony zgodnie z BHP
  • Eterno Vagabundo Szkoda,... 08 maja 2011 08:38 ...by ząb czasu zjadł " Monument Wiary ", Który swym wyglądem miasto Rybnik zdobi. Dlatego w kościołach złóżmy też ofiary, Dzięki którym Erbud renowację zrobi.

Dodaj komentarz