Pomóżmy Japonii!

Twórcy wystawy „Japonia bliżej nas”, która jeszcze trwa w teatrze, postanowili włączyć się w akcję pomocy dla tego kraju, dotkniętego trzęsieniem ziemi i tsunami. – Ze względów fiskalnych i formalnoprawnych nie można było przeprowadzić typowej zbiórki w Rybnickim Centrum Kultury. Wraz z jego dyrekcją postanowiliśmy więc przekonać jak najwięcej Polaków do wpłacania pieniędzy na rzecz poszkodowanych – mówi Andrzej Babski, właściciel zbiorów. Michał Ankes, grafik z RCK, przygotował poruszającą animację o Japonii. Można ją zobaczyć przy wejściu do teatru lub w internecie (http://www.youtube.com/watch?v=3Hj18AlIvlk). Do biletów na wszystkie imprezy w teatrze jest dołączana informacja z numerem konta Ambasady Japonii, z którego wydzielono specjalne subkonto. Na najhojniejszego ofiarodawcę czeka piękna, japońska lalka!

– To jedna z pięknych lalek na wystawie, typu rika (licca) – mówi Joanna Babska, współautorka wystawy. Ekspozycję można zwiedzać do 22 maja. Następnego dnia w Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie, na które zaproszeni są wszyscy ofiarodawcy. Warto zabrać ze sobą potwierdzenia wpłat na konto Ambasady Japonii. Osoba, która okaże przelew na najwyższą kwotę, otrzyma japońską lalkę. Joanna i Andrzej Babscy w Wiśle prowadzą Villę Japonica. Ona jest pianistką, on skrzypkiem. – Nasza przygoda z Krajem Kwitnącej Wiśni trwała 22 lata. Tam pracowaliśmy, poznaliśmy wiele ciekawych osób, ich obyczaje, kulturę. Ci, których los zetknął z Japonią, doskonale rozumieją, jak niezwykły to kraj. Państwo, które przez wieki pozostawało w izolacji, wypracowało szereg własnych rozwiązań. Ta odmienność nas zafascynowała na tyle, że zaczęliśmy gromadzić przedmioty związane z szeroko rozumianą kulturą Japonii – mówią.

Odwiedzali pchle targi, sklepy ze starociami. Zgromadzili sporą kolekcję przedmiotów użytkowych, porcelanowych naczyń, wyrobów z laki, ukioe i kakejiku (obrazy i kaligrafie na zwojach), kimon, pasów obi, instrumentów muzycznych, masek, starych fotografii, elementów wystroju nieistniejących już domów. – Wszystko to wraz ze wspomnieniami przywieźliśmy do naszej Wisły – mówią. Ich dumą jest kolekcja lalek. Lalka w kulturze japońskiej ma znaczenie rytualne. Nie służy do zabawy. Ma urok i czar. Jest świadectwem wrażliwości, zmysłowości i pracowitości. Prawie wszystkie lalki wykonane są ręcznie, a każda jest inna. Właśnie takie zbiory państwo Babscy zaprezentowali w Rybniku.

Komentarze

Dodaj komentarz