Efektowna prezentacja przed zawodami – w pierwszym samochodzie oczywiście Tomasz Gollob i organizator turnieju Krzysztof Mrozek / Dominik Gajda

Gdy pięć lat temu Krzysztof Mrozek organizował pierwszy memoriał Łukasza Romanka, nikt nie przypuszczał, że w krótkim czasie stanie się to najpoważniejsza impreza, jaka w kolejnych latach będzie się odbywać na rybnickim stadionie.
W sobotę na najwyższym stopniu podium stanął rudowłosy Australijczyk Jason Crump. Po Gregu Hancocku i Nickim Pedersenie jest trzecim byłym mistrzem świata, który wygrał ten turniej.
Drugi był wychowanek Unii Leszno Krzysztof Kasprzak, a trzeci Szwed Andreas Jonsson. Aktualny mistrz świata Tomasz Gollob ledwie awansował do wyścigu finałowego, a w nim zajął ostatnie czwarte miejsce. Krzysztof Mrozek, przyjaciel i menedżer Łukasza, który w czerwcu 2006 roku odebrał sobie życie, turniej ku jego pamięci zorganizował tym razem wspólnie z RKM-em i Marianem Maślanką z Włókniarza Częstochowa. Za sprawą pięknej pogody i silnej obsady padł kolejny rekord frekwencji, na trybunach rybnickiego stadionu zasiadło ponad dziewięć tysięcy widzów!
W czasie prezentacji zawodników zaśpiewali oni „Sto lat” dla legendy rybnickiego i polskiego żużla Andrzeja Wyglendy, który 4 maja świętował swoje 70. urodziny. Na rybnickim torze Wyglenda razem z Jerzym Szczakielem zdobył złoto mistrzostw świata par, czterokrotnie też wywalczył tu indywidualne mistrzostwo Polski. Ostatni tytuł indywidualnego mistrza kraju, tyle że w kategorii juniorów, wywalczył dla Rybnika właśnie Łukasz Romanek.
Na dość twardym torze turniej rozkręcał się powoli, ale jego końcówka (a zwłaszcza wyścig finałowy) przyniosły piękne sportowe emocje. Największe emocje towarzyszyły oczywiście startom zawodników związanych z rybnickim klubem, jego reprezentanta Ronniego Jamrożego (9. miejsce) i wychowanka jeżdżącego dziś w Częstochowie Rafała Szombierskiego (11.). Spotkali się w biegu 13., którego faworytem był Crump, i obaj zdołali go pokonać! Wygrał Jamroży przed Szombierskim; Crump, późniejszy zwycięzca, był dopiero trzeci.
Po zasadniczej części turnieju najwięcej punktów (13) na koncie miał Kasprzak, potem Crump (12) i Jonsson (11). W biegu finałowym zwyciężył Crump przed Kasprzakiem i Jonssonem. Przed finałem juniorzy rozegrali jeszcze wyścig memoriałowy poświęcony Andrzejowi Skulskiemu, twórcy Rybek Rybnik i współorganizatorowi wcześniejszych memoriałów Romanka. Zwyciężył w nim Kamil Fleger (RKM) przed Rosjaninem Borodulinem i Łukaszem Piechą (RKM).
Na zakończenie, jak co roku, publiczność i sami żużlowcy obejrzeli efektowny pokaz sztucznych ogni.