Książę na Wawelu
W katedrze na Wawelu ma zostać wmurowana tablica upamiętniająca Mieszka Plątonogiego, zwanego też Laskonogim.
Wszystko zaczęło się rok temu. W starostwie gościł Zygmunt Kandora, były król kurkowy i zaproponował uczczenie 800. rocznicy śmierci księcia, która minęła 16 maja. Mieszko Plątonogi krótko zasiadał na tronie senioralnym w Krakowie, a tym samym sprawował władzę zwierzchnią nad innymi książętami z dynastii Piastów. Przez kilka miesięcy, aż do 1211 roku, był więc władcą Polski. – Starosta korespondował w tej sprawie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Księdzu prałatowi Zdzisławowi Sochackiemu, proboszczowi wawelskiej katedry, przesłał książkę Norberta Miki pt. „Mieszko. Książę Raciborski i Pan Krakowa” – mówi Karolina Kunicka, rzecznik prasowa powiatu. Autor publikacji pisze m.in., że Mieszko Plątonogi spoczął na starym Wawelu. Jego grób zniszczyły pożary, które nawiedzały zamkowe wzgórze. Ma więc prawo do swojego miejsca w słynnej świątyni. Póki co, trwają uzgodnienia pomiędzy starostą a krakowską kurią w kwestii umieszczenia w katedrze książęcej tablicy. Zaprojektuje ją raciborzanka Barbara Fudali, a miejsce wskaże konserwator zabytków.
Na razie nie wiemy, jaka duża będzie tablica i co na niej będzie napisane. Prawdopodobnie zostanie wykonana z marmuru i wkomponowana w klimat katedry, a pojawi się na Wawelu w lipcu lub sierpniu. Norbert Mika pisze w książce pt. „Wspólne raciborsko-opawskie dziedzictwo”, że Mieszko był drugim synem Władysława II Wygnańca z dynastii Piastów i Agnieszki z rodu austriackich Babenbergów. Urodził się prawdopodobnie w Krakowie w 1146 roku. Młodość spędził na wygnaniu w Niemczech. Dopiero w 1163 roku, w wyniku nacisków cesarza Fryderyka I Barbarossy, jego wuj Bolesław Kędzierzawy, ówczesny senior rodu, zgodził się oddać synom Władysława Śląsk i Ziemię Lubuską, którymi najpierw rządzili wspólnie.
W 1172 roku, po podziale Śląska, Mieszko otrzymał księstwo ze stolicą w Raciborzu i zaczął powiększać swe dobra. Był inicjatorem utworzenia pierwszej na Górnym Śląsku mennicy, bijącej srebrne brakteaty ze słowiańskim napisem „Milost”. Jako najstarszy z rodu Piastów wystarał się w 1210 roku o bullę papieską, na mocy której podjął starania o tron krakowski i zjednoczenie Polski rozbitej na dzielnice. W 1211 roku opanował Kraków, gdzie jednak rychło zmarł.

Komentarze

Dodaj komentarz