Karolina Dereń i Simona Szendzielorz wybierają szkołę w Rybniku / Adrian Karpeta
Karolina Dereń i Simona Szendzielorz wybierają szkołę w Rybniku / Adrian Karpeta

Rudy chcą do Rybnika. Mieszkańcy twierdzą, że do nas jest o wiele bliżej niż do Raciborza. Większość ludzi dojeżdża tu do pracy, na zakupy, do szkoły. Władze Rybnika są otwarte, burmistrz Kuźni Raciborskiej mówi twarde nie.
Z centrum Rud do Rybnika jest dwanaście kilometrów, do Raciborza 24. Młodzi ludzie wybierają szkoły w Rybniku, rodziny jeżdżą do nas na zakupy. Wygrywa matematyka.

– Miesięczny bilet do Raciborza kosztuje 130 zł, a do Rybnika 55 zł. Autobusy do Rybnika jeżdżą znacznie częściej. W niedzielę w ogóle ciężko dojechać stąd do Raciborza – mówi Natalia Duda, mieszkanka Rud.
Simona Szendzielorz i Karolina Dereń, dwie szesnastolatki, nie miały wątpliwości. Wybrały szkołę w Rybniku. Od 1 września będą się uczyły w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych.
– Na zakupy też się jeździ do Rybnika, najczęściej do Plazy czy Focusa – mówią nastolatki.
Na minidworcu autobusowym (dwa przystanki na krzyż) w pobliżu pocysterskiego kompleksu, a więc w samym centrum Rud, wisi rozkład jazdy autobusów do Rybnika. Odjeżdżają co godzinę, nawet w niedzielę jest siedem kursów. Pierwszy autobus odjeżdża w niedzielę do Rybnika o godz. 8.10, ostatni o 20.45. Rozkładu jazdy do Raciborza nie ma! Została... pusta tablica. Ludzie nie wiedzą, o której stąd wyjadą! Pytają kierowców gliwickiego PKS-u, którego autobusy też tu przyjeżdżają.
– Na pewno pojadą. Ale o której? Tego nie wiemy. Raciborski PKS zmieniał rozkład na wakacje i widać jeszcze nie zdążył powiesić nowego – mówi jeden z kierowców. On sam mieszka w miejscowości Bargłówka w gminie Sośnicowice. – Kibicuję mieszkańcom. Lepiej by im było w Rybniku. Co tutaj mają? Nawet porządnego sklepu nie ma. W Kuźni nie jest lepiej. Tylko że Kuźnia nie wypuści takiej perełki – uważa.
Ludzie dojeżdżają z Rud do Rybnika do pracy. – Dojeżdżam do pracy w szpitalu w Rybniku od trzydziestu lat! Wcześniej uczyłam się w szkole w Rybniku. To miasto mi pasuje. Jak nie jedzie autobus, to idę na stopa – mówi Weronika Węgiel.
W Rybniku bliżej by mieli do starostwa, do ZUS-u, urzędu pracy i wszystkich spraw, które trzeba załatwić w powiecie. Teraz muszą jeździć z tym do Raciborza.
Władze Kuźni są zaszokowane pomysłem. – W ostatnim czasie gmina zrobiła dla Rud naprawdę wiele, mieszkańcy pozostałych części gminy pytają czasem wręcz: dlaczego inwestujemy tylko w Rudy? Wyremontowaliśmy ośrodek zdrowia, kończymy budowę hali sportowej, finansujemy budowę parkingu przy parku i klasztorze. Dlatego jestem zdziwiona takimi żądaniami – przyznaje burmistrz Rita Serafin. I dodaje, że to inicjatywa kilku młodych ludzi.
O pomyśle nie chce słyszeć pochodzący z Rud poseł Henryk Siedlaczek (PO). – Nie znam tematu, to jakieś stare upiory. Gmina dobrze funkcjonuje, wreszcie jest spójna, po co podejmować takie tematy? – pyta.
Prezydent Rybnika nie mówi nie. – Nie ukrywam, że pomysł jest bardzo interesujący, ponieważ Rudy są miejscem niezwykle ciekawym i atrakcyjnym, zwłaszcza pod względem turystycznym i przyrodniczym – przyznaje Adam Fudali. Dodaje jednak, że dotąd żaden oficjalny wniosek w tej sprawie do urzędu nie wpłynął. – Ewentualna decyzja musiałaby być poprzedzona wieloma analizami, m.in. zinwentaryzowaniem infrastruktury: dróg, kanalizacji, placówek oświatowych, określeniem potrzeb i oczekiwań ze strony Rud i możliwości ich realizacji przez Rybnik.
Czy jest szansa na to, że Rudy będą 28. dzielnicą Rybnika? 10 lat temu udało się to Ochojcowi, który w ciągu roku oderwał się od gminy Pilchowice. Jak widać, jest to możliwe...

 

Przeczytaj także: W Ochojcu mówią: Nam się udało!



O co toczy się gra
Rudy to niewielka miejscowość z bogatą historią i wspaniałymi zabytkami. Historia Rud sięga pierwszej połowy XIII wieku. Wtedy miała tu powstać pierwsza fundacja klasztorna, która w 1228 roku otrzymała obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Klasztor nie przetrwał w związku z najazdem tatarskim w 1241 roku.
Na początku drugiej połowy XIII wieku cystersi z Jędrzejowa przybyli tu ponownie i w 1252 roku zaczęli budowę klasztoru, który zasiedlili w 1255 roku. Cystersi rozwijali miejscową gospodarkę i osadnictwo. Zajmowali się sadownictwem, leśnictwem i bartnictwem. W okolicy Rud wybudowali stawy rybne, które zaopatrywały zarówno klasztor, jak i okoliczne wioski. Hodowali także owce, trzodę i bydło.
Na terenie Rud znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pokornej (od niedawna bazylika), Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej, Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, rezerwat przyrody Łężczok i wiele innych ciekawych obiektów. (adr)

5

Komentarze

  • Gość Sprawa dotycząca parkingu 22 lipca 2011 19:23Z tego co wiadomo mieszkańcom Rud, parking przy zamku jest budowany ze środków dotacji unijnych, a nie z pieniędzy gminy! Nawet jeśli gmina ma jakikolwiek, co najwyżej, częściowy udział w budowie tego, to i jest to TYLKO i WYŁĄCZNIE jedna rzecz którą tak naprawdę robi dla nas gmina, pomijając budowę sali niedaleko zamku, której praktyczna budowa miała się zacząć już w latach .50 . Pozdrawiam serdecznie. Cała gmina Kuźnia Raciborska to jeden wielki farmazon.
  • redakcja Odpowiedź redakcji 03 lipca 2011 18:01Oczywiście ma pan rację. Rezerwat Łężczok znajduje się nie na terenie Rud, lecz parku Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, który obejmuje także Rudy. Przepraszamy za nieporozumienie.
  • Eterno Vagabundo Czy tak się stanie ? 03 lipca 2011 06:30 O tym zdecyduje społeczności grono. Gdyby Rudy w obszar Rybnika włączono, Zyska wtedy Rybnik, bardzo dochodową, Perłę turystyczną na skalę światową.
  • massive Łężczok w Rudach? 01 lipca 2011 10:33Czy aby na pewno rezerwat Łężczok znajduje się na terytorium Rud? Wg. mnie bardziej na terenie gminy Nędza, obok Babic i Raciborza Markowic..
  • bashaga 28 Dzielnica? 30 czerwca 2011 21:24Politycy jak widać z artykułu są przeciwni pomysłowi ale to oni powinni słuchać mieszkańców a nie odwrotnie jeżeli ludzie mają chęć być Rybniczanami to super życze powodzenia :-)

Dodaj komentarz