Jedna z fotografii ubiegłorocznej edycji konkursu / Tomasz Pulsakowski
Jedna z fotografii ubiegłorocznej edycji konkursu / Tomasz Pulsakowski
Sfotografuj obiekty przemysłowe i weź udział w konkursie.
Kopalnie, huty, fabryki - każdy z nas zna takie obiekty. Zwłaszcza na Śląsku. Jedne są zadbane, remontowane, wręcz pięknieją z dnia na dzień, inne popadają w ruinę, jeszcze inne zupełnie znikają z powierzchni. Żeby zachować je od zapomnienia, pokazać ich wyjątkowość i piękno pięć lat temu powstał Konkurs Fotografii Przemysłowej i Industrialnej Foto-Pein. Jego pomysłodawczynią jest Izabela Nietrzpiel, fotografik pasjonujący się industrialnymi motywami. Od początku jest ona kierownikiem artystycznym imprezy. - Dzięki fotografom podejmującym ten temat zachowujemy nasze dziedzictwo kulturowe. Zwłaszcza tu, na Śląsku, gdzie obiekty industrialne znikają z dnia na dzień – mówi Izabela Nietrzpiel.
Okazało się, że fotografia i jej twórcy mają na ten temat naprawdę wiele do powiedzenia. Już na pierwszą edycję swoje prace nadesłało 82 autorów! - Przez tych pięć lat konkurs nieco się zmienił. Przede wszystkim, co nas bardzo cieszy, co roku poziom nadsyłanych prac jest coraz wyższy. Konkurs z czasem zyskał tez rangę imprezy międzynarodowej. Otrzymujemy prace autorów z Niemiec, Czech, Danii czy Stanów Zjednoczonych – mówi Beata Tomas, która od początku zasiada w jury Foto-Pein.
Prace na konkurs przyjmowane są w trzech kategoriach: architektura (budowle przemysłowe oraz inne obiekty przemysłowe), industrii (maszyny, urządzenia, infrastruktura przemysłowa jak linie kolejowe, torowiska, tunele, wiadukty itp.), future (obiekty przemysłowe powstałe po 1990 roku).
Dzięki konkursowi Foto-Pein powstaje też archiwum "znikających punktów", systematycznie gromadzona jest dokumentacja obiektów istniejących i tych, które już zniknęły z powierzchni Ziemi. Zdążyli je jednak udokumentować na swoich zdjęciach uczestnicy Foto-Pein.
Do konkursu mogą zgłaszać się zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Każdy autor może zgłosić maksymalnie dwie prace w każdej z kategorii. Dopuszczalne są też zwarte tematycznie cykle do pięciu zdjęć, które traktowane będą jako jedna praca. Trzeba wypełnić kartą zgłoszenia, która jest dostępna na stronie www.fotopein.art.pl. Zdjęcia należy nadesłać w postaci odbitki na papierze w formacie nie mniejszym niż 30 cm na 40 cm i nie większym niż 70 cm na 100 cm. Na odwrocie zdjęcia musi zostać umieszczona wypełniona metryczka (do pobrania ze strony). Dodatkowo zdjęcia muszą też zostać wysłane w postaci pliku cyfrowego na płycie CD.
Prace oceni jury pod przewodnictwem dr Jiriego Siostrzonka. Do grona oceniających dołączy Zbigniew Podsiadło, wielokrotny laureat wcześniejszych edycji Fot-Pein. Fotografie wszystkich uczestników konkursu dopuszczonych do oceny jury zostaną umieszczone na stronie internetowej w galerii. Kolejnym wyróżnieniem jest kwalifikacja do wystawy. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w katalogu pokonkursowym. Na zwycięzców czekają też oczywiście nagrody pieniężne i rzeczowe.
Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca (decyduje data stempla pocztowego). Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, ul.1 Maja 95; 44-206 Rybnik. Na 8 października zaplanowano wernisaż wystawy pokonkursowej, wręczenie nagród laureatom i prezentację katalogu. Od 8 listopada do 5 grudnia prace prezentowane będą na wystawie w Galerii w Browarze w Rybniku. Dodatkowe informacje na temat Foto-Pein można uzyskać pod nr tel. 698 680 185 (Izabela Nietrzpiel), 696 393 400 (Beata Tomas). Organizatorami konkursu są Dom Kultury w Rybniku Chwałowicach, Grupa Artystyczna Konar, Grupa Fotograficzna Indygo, Międzynarodowe Centrum Dokumentacji Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.

Komentarze

Dodaj komentarz