Poród z gazem rozweselającym
Na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala miejskiego, jako jedynym w naszym regionie, od kilku dni uśmierza się ból podczas porodu za pomocą... gazu rozweselającego. To propozycja alternatywna wobec tzw. znieczulenia zewnątrzoponowego, stosowanego w ośrodku także od 1 sierpnia. Oba rodzaje preparatów podaje się oczywiście bezpłatnie.
– Entonox, zwany gazem rozweselającym, to silny środek przeciwbólowy o szybkim działaniu, łatwy do podania i kontrolowania, który jest łatwo eliminowany z organizmu po zakończeniu wdychania – zaznacza Katarzyna Siemieniec, prezes Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, w ramach których działa szpital. Podczas porodu kobieta sama sobie reguluje, w miarę potrzeby, ilość gazu, który podawany jest za pomocą ustnika. – Samodzielne podawanie podtlenku azotu/tlenu jest łatwe i bezpieczne. Nie wymaga szczególnego nadzoru, uśmierza ból i jest bezpieczne zarówno dla matki jak i noworodka. Podtlenek azotu nie ma wpływu na czas porodu i nie wywiera działania rozkurczowego na macicę, a wykazuje także działanie uspokajające i przeciwlękowe – zapewnia pani prezes.
Podanie gazu rozweselającego nie wymaga konsultacji lekarskiej. Badanie jest konieczne przy stosowaniu znieczulenia zewnątrzoponowego, bo w przypadku niektórych schorzeń mogą wystąpić komplikacje. Lekarz musi wykluczyć taką sytuację. – Podglądamy najlepszych, na Zachodzie mieszanka tlenu z podtlenkiem azotu jest stosowana jako środek uśmierzający ból od lat, w Polsce to nowość, z której korzysta raptem kilka ośrodków. Jest to szczególnie cenna alternatywa dla tych mam, u których z różnych względów nie można zastosować znieczulenia zewnątrzoponowego – tłumaczy pani prezes. Najlepiej gaz wdychać tuż przed nadchodzącym skurczem.

Komentarze

Dodaj komentarz