Mistrzynie parady

W marszu paradnym i choreografii scenicznej mażoretki z ćwiczącego w wodzisławskim miejskim ośrodku kultury Impulsu jednogłośnie zdobyły tytuł mistrzyń Polski. Startujące w kategorii juniorek dziewczęta z Mirażu w programie pom-poms dorównały swoim starszym koleżankom. Turniej stanowił jednocześnie eliminacje do mistrzostw Europy.Oba zespoły istnieją od 11 lat. Tańczy w nich około 40. mażoretek. Układy choreograficzne ćwiczą pod okiem Lenki Breckowej i Patryka Gładysia.Dotąd z każdych mistrzostw Polski dziewczęta przywoziły nagrody lub wyróżnienia. W ubiegłym roku sięgnęły nawet po tytuł mistrzyń Europy. Cztery lata temu w Rybniku zostały mistrzyniami Polski w kategoriach dzieci, juniorek i seniorek.- Ruch mażoretkowy w naszym kraju ma w zasadzie dopiero pięć lat - mówi dyrektor wodzisławskiego MOK-u Ryszard Kozłowski. - Polska dochowała się w tym czasie w Polsce około 40 zespołów. Wprawdzie w Czechach jest ich ponad 300, ale cieszy, że nasze grupy paradne zdobywają tytuły mistrzowskie w kraju i za granicą. Cieszy też, że w tym gronie wodzisławskie mażoretki nie odstają od polskiej, a nawet europejskiej czołówki. Większość tych grup paradnych istnieje na Śląsku.Mistrzostwa w Ozimku odbyły się 10 i 11 maja. Uczestniczyło w nich około 60 zespołów z Polski i Czech.RACIBÓRZ. Osiem nagród, w tym trzy tytuły mistrzowskie, zdobyły trzy grupy mażoretek Tęcza ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej na V Mistrzostwach Polski Mażoretek.Mistrzynią Polski w kategorii solo w grupie kadetek została Aleksandra Mikołajczyk. Drugie złoto przypadło grupie kadetek: Magdalenie Nowak, Magdalenie Głombik i Patrycji Cieślik w kategorii miniformacji. Mistrzostwo zdobyły też kadetki z zespołu Tęcza II. Wśród seniorek wicemistrzynią Polski została Magdalena Teodorowicz. Drugie wicemistrzostwo Polski zdobył duet seniorek Katarzyna Gnot i Katarzyna Gawłowska. Kategoria miniformacji w grupie seniorek przyniosła Tęczy drugie miejsce za występ Agaty Piekarskiej, Aleksandry Banaszak i Magdaleny Krupiej. Kadetki z Tęczy III zostały drugimi wicemistrzyniami. Seniorki z Tęczy I zajęły piąte miejsce, a w kategorii formacji pom-poms - drugie. Zdobyte pozycje zakwalifikowały wszystkie trzy grupy wiekowe mażoretek do reprezentowania Polski na mistrzostwach Europy i świata we wrześniu br.To niejedyny sukces zespołów Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej, kierowanych przez Aldonę Krupę. Dziecięcy zespół Raciborzanie był jedynym reprezentantem Polski na X Światowym Festiwalu Folklorystycznym na Majorce, na który przybyło łącznie 47 grup ze wszystkich kontynentów.