Energia z metanu
W kopalni Krupiński uruchomiono najnowszy układ kogeneracji wykorzystujący metan do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Rozpoczęły tam pracę dwa agregaty prądotwórcze. Wytwarzane w układzie skojarzonym ciepło w ilości 45 tys. gigadżuli (GJ) i energia elektryczna w ilości około 25 tys. megawatogodzin (MWh) w całości wykorzysta kopalnia, która zaoszczędzi 7 milionów zł rocznie, bo nie będzie musiała ich kupować. Nie bez znaczenia są również efekty ekologiczne, a więc ograniczenie emisji metanu do atmosfery o 6,5 mln metrów sześciennych rocznie! Produkcja w skojarzeniu energii elektrycznej i ciepła pozwala uzyskać sprawność całkowitą układu na poziomie 87 procent. Kopalni potrzebuje około 24 milionów watów mocy. Z tego aż 10,9 MW uzyskuje z metanu pochodzącego z odmetanowania!
Układ kogeneracyjny zabudowano w wolnostojącym budynku lekkiej konstrukcji, obok stacji odmetanowania. Gaz jest dostarczany bezpośrednio rurociągiem do agregatów prądotwórczych na bazie silników gazowych, które napędzają generatory. Energia kablami jest wprowadzana do rozdzielni głównej zasilającej kopalnię Krupiński. Ciepło, poprzez odpowiednie wymienniki, jest ujmowane i dostarczane do sieci ciepłowniczej zakładu, a następnie wykorzystywane w łaźni i do ogrzewania pomieszczeń. Warto dodać, że kopalnia Krupiński należy do najbardziej metanowych w Polsce. Rocznie stacja odmetanowania ujmuje około 41 mln metrów sześciennych czystego metanu, a ujmowanej mieszance jest go od 50 do 60 procent.
Dotychczas gaz wykorzystywano w suszarni flotokoncentratu, w dwóch agregatach kogeneracyjnych oraz w szczytowych kotłach eksploatowanych przez Spółkę Energetyczną Jastrzębie. Decyzję o zabudowie kolejnego układu podjęto ze względu na prognozy dotyczące utrzymania się podaży tego gazu w kolejnych latach na poziomie 40-55 mln metrów sześciennych rocznie. W skali całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (do której należy Krupiński) ujmuje się około 39 procent metanu uwalnianego w trakcie robót górniczych, a 61procent usuwa do atmosfery na drodze wentylacyjnej. Ujmowane mieszanki są gospodarczo wykorzystywane w układach energetycznych. W ubiegłym roku kopalnie JSW ujęły 132 mln metrów sześc. metanu, z czego zagospodarowano 70 procent. Metan wykorzystywany jest także do chłodzenia kopalń.



Ujarzmiają groźny gaz
Kopalnie JSW należą do najbardziej metanowych w Polsce, są też liderem w gospodarczym wykorzystaniu tego niebezpiecznego gazu. Metan z odmetanowania to cenne paliwo otrzymywane dodatkowo w procesie, którego zasadniczym celem jest skuteczne zwalczanie zagrożenia metanowego. W JSW jest on używany do produkcji energii elektrycznej, ciepła, a nawet chłodu.

Komentarze

Dodaj komentarz