Więcej niż urzędnik
Znaleźliście się wśród najlepszych. Na 20 osób ze Śląska, które prezydent Bronisław Komorowski nagrodził medalami, aż cztery są z powiatu wodzisławskiego.
Bardzo się cieszymy, bo to oznacza, że skutecznie pomagamy ludziom potrzebującym, a przecież praca z człowiekiem jest naszym najważniejszym celem. Liczy się nie tylko profesjonalizm i wiedza, ale także życzliwość i zrozumienie. Przychodzą do nas różne osoby, każda oczekuje nie tylko profesjonalnego wsparcia, ale nieraz także współczucia, łagodności i otwarcia. Tej postawy cały czas się uczymy, dzień po dniu.

Jakim ludziom pomagacie?
Naprawdę trudno wszystkich wymienić. Opiekujemy się 170 rodzinami zastępczymi, w których wychowuje się 260 dzieci w wieku od niemowlęcia do studentów, którzy chcą się usamodzielnić. Prowadzimy działania na rzecz adopcji oraz umieszczania dzieci w ośrodkach. Wspieramy rodziców, udzielając im pomocy m.in. prawnej czy psychologicznej. Opiekujemy się starszymi, niepełnosprawnymi, osobami z zaburzeniami psychicznymi, rodzinami potrzebującymi wsparcia, ofiarami przemocy w rodzinie. Zatrudniamy terapeutę rodzinnego, prowadzimy poradnictwo prawne. Wraz ze starostwem pomagaliśmy tworzyć pralnię, w której zatrudnionych jest 20 osób upośledzonych w stopniu znacznym i umiarkowanym.

Do takiej pracy nie wystarczy chyba sam dyplom uczelni. Trzeba mieć jeszcze powołanie?
To prawda. Tutaj potrzeba przede wszystkim otwarcia na drugiego człowieka, który nieraz przychodzi zdenerwowany, roztrzęsiony, szuka pomocy. Wielu z nich już znamy, mają do nas zaufanie i to jest najcenniejsze. Pracownik socjalny to ktoś więcej niż urzędnik.



Medale za serce
Powiat wodzisławski ma jedną z najlepiej rozwiniętych sieci pomocy społecznej w kraju. W systemie funkcjonuje obecnie aż 10 jednostek. Są to: centrum pomocy rodzinie, ośrodek adopcyjno-opiekuńczy, ośrodek wsparcia Perła, specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie (jeden z trzech tego typu w województwie), dom dziecka, dwa domy pomocy społecznej, dwa warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej i zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (funkcjonuje w strukturze PCPR). Pracują w nich 293 osoby. Złote Medale Prezydenta RP otrzymały: Danuta Marciniak, zastępca dyrektora PCPR, i Renata Hernik, kierownik Perły. Srebrnym medalem uhonorowano Krystynę Kryszewską, dyrektor OPS w Radlinie, a brązowym Aleksandrę Witoszek z PCPR. (izis)

Komentarze

Dodaj komentarz