Widok na kaplicę od strony dziedzińca zamkowego / Agencja
Widok na kaplicę od strony dziedzińca zamkowego / Agencja

Jak informuje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim, starostwo powiatowe zamierza na własny koszt przeprowadzić remont elewacji, dachu oraz poddasza zabytku, zabezpieczyć fragment cokołu znajdującego się obecnie w budynku bramnym (dawnej zakrystii) oraz wykonać drogę dojazdową z parkingiem. Ogłoszono już przetarg na wykonawcę. Wszystko ma być gotowe w końcu czerwca. Warto tu dodać, że kaplica, zwana śląską Saint-Chapelle, to perełka
gotyku. Powstała z końcem XIII wieku z fundacji książąt raciborskich, a do 1416 roku istniała przy niej kapituła kolegiacka, którą ustanowił biskup wrocławski Tomasz II jako wotum dziękczynne za szczęśliwe zakończenie głośnego na cały kraj sporu z Henrykiem IV Probusem.
Przez siedem stuleci świątynia ulegała licznym przekształceniom. Do dziś jednak zachowała się pierwotna ściana wschodnia i północna. Tę drugą (od strony domu książęcego) w zeszłym roku poddano gruntownej renowacji. Teraz władze powiatu zabiegają o pieniądze na renowację wnętrza zabytku. – Na niedawnym spotkaniu z księdzem biskupem Andrzejem Czają, ordynariuszem opolskim, ustalono, że kaplica będzie miejscem odprawiania okazjonalnych nabożeństw oraz koncertów czy wieczorów poetyckich. Zaplanowano odtworzenie ołtarza z kopią oryginalnego obrazu św. Tomasza Becketa, który przechowuje muzeum. Niewykluczone także, że uda się odtworzyć w murze ściany wschodniej przejście, które wiodło z dolnego pomieszczenia kaplicy na ganek straży – wylicza Grażyna Wójcik.

Św. Tomasz Becket...
...(1118-1170), patron kaplicy, był arcybiskupem Canterbury (1162-1170) i kanclerzem Anglii. Przeciwstawiał się manipulacjom króla Henryka II, za co zginął z rąk jego czterech siepaczy. Już w 1173 roku papież Aleksander III wyniósł Tomasza na ołtarze. Analogiczną postać mamy w historii Polski. To św. Stanisław ze Szczepanowa (1030-1079), biskup krakowski i jeden z głównych patronów naszego kraju. Św. Stanisław również wiódł spór ze świeckim władcą królem Bolesławem Szczodrym, który w efekcie uznał go za zdrajcę i skazał na śmierć. W 1253 roku papież Innocenty IV wyniósł go na ołtarze.

Komentarze

Dodaj komentarz