Historia rybnickich dzielnic: Wawok i obok

Zajmuje północną część Rybnika tworząc czworokąt w obrębie rzeki Rudy, ulic Wyzwolenia i Kotucza, Rudzkiej i Mikołowskiej. Można wyodrębnić dwa obszary rozdzielone ulicą Gliwicką. Zachodnią jej stronę obejmuje Wawok, a po wschodniej jest tzw. Północ. Tereny te jeszcze w II poł. XIX w. były prawie niezamieszkałe i znajdowały się tam wyłącznie pola. Nazwa „Wawok” może pochodzić od nazwiska zamożnego młynarza Wawoka, który miał swój młyn nad rzeką Nacyną.
W okresie międzywojennym, jak i po wojnie Wawok nie cieszył się dobrą opinią. Przyczyniło się do tego zlokalizowanie w tym rejonie budynków przeznaczonych na mieszkania socjalne. Współczesny Wawok odbiega charakterem od dawnego – postawiono nowe domy, przybyło terenów zielonych. Natomiast zabudowania mieszkalne w okolicach ul. Gliwickiej pojawiły się w latach 1883-1885, a powstały w związku z budową szpitala psychiatrycznego. Tutaj także w latach dwudziestych XX wieku założono nowy cmentarz, a wokół stawów przy rzece Ruda powstał teren rekreacyjny. Wpłynęło to na wytyczenie w okresie międzywojennym nowych ulic, wzdłuż których koncentrowało się przede wszystkim budownictwo jednorodzinne, szczególnie intensywne w latach 70. i 80. XX wieku.
Dzielnica Północ nie posiada swojego znaku, a mieszka tu około 8 tys. rybniczan.

1

Komentarze

  • Agnieszka Kozielska hmmm 05 czerwca 2012 12:11Jestem ciekawa kto autoryzował ten tytuł, gdyż wzbudził ogromne kontrowersje i oburzenie wśród mieszkańców naszej dzielnicy

Dodaj komentarz