Ważna pomoc psychologa

Dlaczego dochodzi do takich tragedii, w których człowiek, który powinien stać na straży prawa, tak drastycznie je łamie, zabijając swoich najbliższych?

Nie chcę się wypowiadać o tej konkretnej tragedii, sprawa będzie zbadana. Natomiast zawód policjanta, po zawodzie górnika, jest najbardziej stresogennym zawodem. Policjanci ponoszą duże koszty osobiste. Podobnie jak strażacy czy ratownicy medyczni. To osoby, które mają na co dzień kontakt z ludzkimi dramatami, tragediami.

 

W jaki sposób bada się przydatność policjantów do służby pod kątem psychicznym, psychologicznym?

Piętnaście lat temu wprowadzono podczas naborów do służby dodatkowe testy psychologiczne, które pozwalają określić predyspozycje kandydatów. Wcześniej były to tylko badania kliniczne.

 

Ale co z policjantami, którzy pracują już kilkanaście lat? Czy przechodzą badania psychologiczne, psychiatryczne?

Nie, ponieważ nie ma takiego obowiązku. Chcę jednak podkreślić, że każda jednostka policji ma przydzielonego psychologa. Każdy funkcjonariusz może się zgłosić, psychologów obowiązuje tajemnica lekarska, z której może zwolnić jedynie prokurator lub sąd. O poradę może też poprosić rodzina policjanta. Z kolei przełożony ma obowiązek powiadomić, jeśli zauważy, że z jego podwładnym dzieje się coś niepokojącego. Wówczas policjant kierowany jest na komisję lekarską.

 

Czy w takim razie nie należy wprowadzić dla wszystkich mundurowych obowiązkowych okresowych badań psychiatrycznych?

Myślę, że warto zbadać ten problem i podjąć dyskusję na ten temat.

 

Rozmawiał: Adrian Karpeta

Komentarze

Dodaj komentarz