Maciej Świat
Maciej Świat

W sobotę w galerii Focus Mall mówiliście o udarach mózgu, robiliście badania. Z jakim zainteresowaniem spotkała się ta akcja?
Jesteśmy zadowoleni z frekwencji. Zbadaliśmy ponad 150 osób. Zainteresowanie było spore, wykonywaliśmy badania poziomu cholesterolu, poziomu cukru, mierzyliśmy ciśnienie tętnicze. Nasi lekarze udzielali rad, informowali o objawach udaru, mówili, co robić, kiedy one wystąpią.


Jakie są objawy udaru mózgu?
Udar mózgu to nagłe zachorowanie, a objawami są osłabienie, paraliż połowy ciała, zaburzenia mowy i widzenia, zawroty głowy. Jeśli takie objawy pojawią się nagle, należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie, a nie liczyć na to, że dolegliwości ustąpią same.

Ważny jest na pewno czas.
Jeśli leczenie jest wdrożone odpowiednio szybko, czyli do trzech, maksymalnie 4,5 godzin, to jest szansa, że ograniczymy skutki udaru, że uda się odblokować zamknięte naczynie w mózgu, a przez to zmniejszyć skutki niedokrwienia mózgu. Niestety, 20 procent chorych z udarem umiera, a w przypadku udarów krwotocznych śmiertelność może sięgnąć nawet 50 procent. To bardzo groźna choroba.

Czy i jak możemy się jej ustrzec?
Musimy ograniczać czynniki, które wywołują choroby naczyniowe, a więc nadciśnienie tętnicze, zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, szczególnie narażone są osoby powyżej 60., 65. roku życia. Choroba ta dotyka również osoby młodsze, u których wcześnie pojawia się nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca.

Statystyki mówią, że jedna na sześć osób zachoruje na udar mózgu w swoim życiu!
Nasze społeczeństwo się starzeje, choroby związane z wiekiem stają się coraz powszechniejsze. To dotyczy udaru, ale też innych schorzeń neurologicznych, choroby Alzheimera czy Parkinsona. W ciągu 20-25 lat populacja ludzi powyżej 65. roku życia w Polsce się podwoi. Tym samym zwiększy się liczba osób, które dotknie udar mózgu. Szacujemy, że może to być drugie tyle. Musimy być przygotowani zarówno na tę ostrą fazę, jak i na rehabilitację niezbędną po udarze. Udar jest bowiem najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych.

Rozmawiał: Adrian Karpeta

Komentarze

Dodaj komentarz