Ceremonia przekazania sztandaru uczniom / Robert Cebula/UM Jastrzębie
Ceremonia przekazania sztandaru uczniom / Robert Cebula/UM Jastrzębie

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 jest pierwszą placówką oświatową w Polsce, której imię odwołuje się do wydarzeń w Jastrzębiu z 1980 roku.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 otrzymała imię Porozumienia Jastrzębskiego. To pierwsza placówka oświatowa w Polsce, nosząca to imię! - Drodzy uczniowie, przekazuję wam ten sztandar. Szanujcie go i otaczajcie czcią - mówiła dyrektor Barbara Tetla-Gruszczyk. Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście wzięli udział w mszy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dalsze uroczystości odbyły się już w siedzibie szkoły przy ulicy 11 Listopada. Po wprowadzeniu sztandaru i odegraniu przez orkiestrę górniczą hymnu państwowego głos zabrała dyrektorka szkoły.

Barbara Tetla-Gruszczyk przypomniała drogę, jaką szkoła przebyła od wyboru patrona do uroczystości. Uchwałę nadającą placówce imię Porozumienia Jastrzębskiego przekazał na ręce dyrektorki przewodniczący rady miasta Tadeusz Sławik. On też przypomniał historię Jastrzębia-Zdroju od czasów uzdrowiskowych aż do pamiętnego roku 1980. O tamtych wydarzeniach mówił także zastępca prezydenta Krzysztof Baradziej. - Sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego są naszą dumą. Nadanie szkole imienia tego wydarzenia w szczególny sposób honoruje te osoby - powiedział zastępca prezydenta. Na sztandarze szkoły widnieją pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, kopalniany szyb i gałązka wawrzynu jako symbol zwycięstwa.

Po przekazaniu sztandaru uczniom odbyło się ślubowanie. Wśród wielu gości nie mogło zabraknąć księdza prałata Bernarda Czerneckiego. Duchowny mówił o roli Kościoła w podpisaniu Porozumienia, a także przypomniał wiele ciekawych historii z czasów rodzenia się Solidarności. Porozumienie Jastrzębskie podpisano 3 września 1980 roku w kopalni Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka). Jest zaliczane do Porozumień Sierpniowych. Do 21 postulatów wysuniętych przez załogi zakładów strajkujących na Wybrzeżu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w KWK Manifest Lipcowy dołączył własne. Dotyczyły one spraw płacowych, socjalno-bytowych oraz zarządzania i organizacji pracy.

W protokole znalazły się m.in. następujące postulaty: podnoszenie zarobków w ścisłej relacji ze wzrostem kosztów utrzymania; wprowadzenie wolnych sobót i niedziel; wprowadzenie pułapu minimalnej i maksymalnej płacy; obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych; zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w niektórych kopalniach, w innych ustalenie systemu wg uznania załóg; przyznanie dodatków pieniężnych za rozłąkę dla pracowników mieszkających w hotelach robotniczych lub kwaterach prywatnych z dala od rodzin; zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych; poprawę zaopatrzenia sklepów w przetwory mięsne i zaniechanie sprzedaży tych wyrobów w miejscach innych niż sklepy ogólnej sieci handlowej; przyznanie deputatu węglowego wszystkim pracownikom górnictwa; ograniczenie administracji; wprowadzenie racjonalnej gospodarki węglem.

Komentarze

Dodaj komentarz