Michał Bałazy zadbał o podniebienia sławnych uczestnikw imprezy jeździeckiej w Zakrzowie  / Archiwum
Michał Bałazy zadbał o podniebienia sławnych uczestnikw imprezy jeździeckiej w Zakrzowie / Archiwum

Uwielbiam święta, ten wspaniały moment w roku, kiedy najważniejszym zagadnieniem jest rodzina. Na co dzień zabiegani, zajęci pracą nie zawsze mamy odpowiednio dużo czasu, by pobawić się z dziećmi, pośmiać z najbliższymi, po prostu zatrzymać na chwilę i zapomnieć o troskach codzienności... Ważnym aspektem świąt są przysmaki wigilijnego stołu – mówi Michał Bałazy, kucharz z Jastrzębia, który gotuje m.in. na Jeździeckich Mistrzostwach Gwiazd Art Cup w Zakrzowie i przygotowywał catering na imprezę z okazji Diamentowego Jubileuszu panowania jej wysokości królowej Elżbiety II. Z Czytelnikami „Nowin” dzieli się ulubionymi przepisami.


Szynka Feliz Navidad

Składniki: szynka „kulka” ok. 1,5 kg,100 g soli peklowej, 5 marchewek, 3 pietruszki (korzeń), seler, 5 główek cebuli, 2 główki czosnku, rękaw piekarniczy.

By szynka miała piękny kolor była krucha i pachnąca, musi kilka dni być w kąpieli. Zanim zajmiemy się szynką, przygotujmy zaprawę. Na 2,5 litra letniej przegotowanej wody wsypujemy 100-120 g soli peklowej, łyżkę cukru, kilka ziarenek ziela angielskiego i kilka liści laurowych.
Szynkę wieprzową nakłuwamy w kilkudziesięciu miejscach, wkładamy do naczynia na tyle dużego, by była całkowicie zanurzona we wcześniej przygotowanej marynacie. Dodajemy kilka marchewek, pietruszek, pół selera, 4-5 główek cebuli i 2 główki czosnku. Marynujemy minimum 24 godziny, jednak najlepszy efekt osiągniemy, zostawiając mięso w marynacie na trzy dni.
Następnym etapem jest pieczenie Mięso wkładamy do rękawa piekarniczego; wbijamy termometr lub sondę, jeśli jest na wyposażeniu piekarnika, ustawiamy temperaturę na 85 stopni C i pieczemy przez kilka godzin, aż mięso w środku osiągnie wspomniane 85 stopni, co zazwyczaj trwa około 5-6 godzin. Pieczenie w tak niskiej temperaturze powoduje, że nasza szynka będzie miała wyjątkowy smak, a podczas krojenia nie będzie się kruszyła.


Łosoś po królewsku

Składniki: 4 steki z łososia norweskiego (po ok. 200 g), sok z 1/2 cytryny, 100 g cebuli, 15 g masła, pół szklanki białego wytrawnego wina, szklanka bulionu warzywnego, łyżeczka mąki, świeżo starta gałka muszkatołowa, 150 ml śmietanki słodkiej, 20 kaparów marynowanych, łyżka posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz.

Łososia myjemy i osuszamy, następnie posypujemy solą i pieprzem oraz kropimy sokiem z cytryny. Cebulę kroimy w piórka i dusimy na łyżce masła, dolewamy wino, gotujemy na dużym ogniu, aż połowa odparuje, przyprawiamy solą i pieprzem, dolewamy bulion, gotujemy jeszcze 10 min. Następnie dodajemy łyżeczkę mąki wymieszanej z 2 łyżkami wody, miksujemy, doprawiamy gałką i solą, po zagotowaniu łączymy ze śmietaną. Na koniec dodajemy kapary.
Steki z łososia smażymy na pozostałym maśle po 3 minuty z każdej strony. Usmażone układamy na talerzach, polewamy sosem i posypujemy siekaną natką. Świetnym dodatkiem do steków są zielone szparagi smażone na maśle i oczywiście lampka Nottage Hill Riesling.

Włoskie ciasteczka cantuccini

Składniki: 1 duże jajko, 90 g drobnego cukru, szklanka mąki pszennej, pół łyżeczki proszku do pieczenia, łyżeczka ekstraktu z migdałów, łyżeczka olejku pomarańczowego, 100 g całych obranych migdałów.

Jajko po wybiciu ubijamy mikserem razem z cukrem. Następnie dodajemy ekstrakt i olejek pomarańczowy, mąkę wymieszaną z proszkiem, wsypujemy migdały, wszystko dokładnie mieszamy. Obsypując dłonie mąką, formujemy ciasto w podłużny chlebek o długości około 20 cm. Ciasto układamy na blaszce wyłożonej pergaminem. Pieczemy w temperaturze 175 stopni C przez 25 minut, aż będzie złotobrązowe i twardsze, wyjmujemy i czekamy, aż ostygnie.
Po wystudzeniu kroimy nożem z piłką na 1-centymetrowe kromeczki, na ukos, które układamy poziomo na blaszce i podpiekamy z obu stron przez około 15 minut w temperaturze 180 stopni C, aż wyschną i zrobią się chrupiące. Tak przygotowane cantuccini możemy przechowywać w pojemniku przez 6 miesięcy.

Komentarze

Dodaj komentarz