Specjaliści z Krakowa kilka razy badali kościł metodą georadarową / Ireneusz Stajer
Specjaliści z Krakowa kilka razy badali kościł metodą georadarową / Ireneusz Stajer

 

Na razie specjaliści z Krakowa znaleźli krypty w farnym kościele. Teraz będzie można określić, kto w nich został pochowany!

Badania metodą geotermalną (georadarową), które metodą geotermalną (georadarową) w kościele farnym w Żorach przeprowadziła firma z Krakowa, pozwoliły zlokalizować dwie nienaruszone krypty za ołtarzem głównym. Specjaliści odkryli także kilkanaście miejsc pochówku w prezbiterium oraz głównej nawie, gdzie kiedyś znajdowały się krypty. Dzięki inwentaryzacji, którą w 1900 roku w żorskim kościele pw. śś. Apostołów Filipa i Jakuba wykonał ksiądz Alfons Nowack, można z dużym prawdopodobieństwem określić, kto spoczywa w odnalezionych kryptach.

Niedawno wyniki badań przedstawił dr inż. Wiesław Nawrocki z Zakładu Badań Nieniszczących z Krakowa, który podobne prace przeprowadził już w przeszło stu starych kościołach w całej Polsce. Spotkanie zorganizowano w sali urzędu cywilnego w 741. rocznicę założenia miasta.

– Z zapisków historycznych wiadomo, że od XVII do XIX wieku w kryptach, w środku kościoła, chowano ważnych mieszczan i duchownych. Jeszcze przed drugą wojną światową dostęp do poszczególnych krypt był w miarę łatwy, niestety kościół został w 1945 roku bardzo poważnie zniszczony w czasie walk o miasto. W trakcie jego odbudowy wszystkie zejścia do podziemi zostały zamurowane i zakryte nową posadzką. Część krypt została też prawdopodobnie zasypana gruzem – zaznacza Tomasz Górecki z muzeum.

Przebadano także teren na zewnątrz kościoła, co pozwoliło na ustalenie rozmiarów nieistniejącej już kruchty i kaplic, które stały do końca drugiej wojny światowej. Odkryto ślady dawnych dobudówek, o których do tej pory nic nie było wiadomo. Nie ma ich bowiem nie tylko na fotografiach z początku ubiegłego wieku, ale i na pochodzącej z połowy XVIII wieku rycinie Wehrnera. Znaczyłoby to, że pochodzą z wcześniejszych lat istnienia kościoła i zostały zniszczone w czasie któregoś z pożarów w siedemnastym lub osiemnastym stuleciu.

Dodatkową pracą wykonaną przez naukowców z Krakowa było przebadanie okolic tzw. Kościółka na małym rynku, gdzie do początku XIX wieku znajdował się drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Badania pozwoliły na ustalenie dokładnej lokalizacji świątyni i jej rozmiarów. Dokładniejsze ustalenia możliwe będą jednak podczas następnych, jeszcze bardziej szczegółowych badań w tym miejscu.

 

100 starych kościołów w Polsce przebadał georadarem dr inż. Wiesław Nawrocki. Świątynia żorska jest jedną z nich

 

Komentarze

Dodaj komentarz