post image
Tutaj nie da się normalnie żyć - mówią mieszkańcy ulicy Wodzisławskiej, z lewej radny Tomasz Pieczka / Iza Salamon

Podatki zapłacone, drogi rozwalone! – z takim napisem na transparencie ulicę Wodzisławską w Świerklanach mieli dziś blokować mieszkańcy. Do pikiety nie doszło, gdyż zgłoszono ją trochę za późno, a bez zezwolenia byłaby nielegalna.

Przy ruchliwej drodze w Świerklanach zebrało się dzisiaj sporo mieszkańców, którzy nie wytrzymują już huku przejeżdżających tirów i zagrożenia. Piesi idąc odcinkiem od strony Marklowic, wręcz ocierają się o ciężarówki, które jadą niemal bez przerwy, a nie ma tu chodnika. Domy drżą, ludzie są wykończeni hałasem, wstrząsam. - W godzinach szczytu w ciągu pół godziny naliczyłem 110 tirów z całej Europy! - powiedział nam Krzysztof Swaczyna. Przyczyną tego natężenia ruchu jest oczywiście nieukończony most na A1 w Mszanie.

Z tego powodu na trasę Marklowice – Świerklany skierowano ruch samochodów ciężarowych, które jadą tranzytem od granicy do węzła A1 w Świerklanach.
31-letni radny Tomasz Pieczka postanowił więc zorganizować protest. Od dwóch lat pisze w sprawie remontu tej drogi. Bez skutku. – Od 2011 roku mam już tych pism pełny segregator, ale to nic nie zmienia. Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami, a kiedy pojawił się pomysł pikiety, wielu odpowiedziało, że są gotowi wziąć w niej udział. Zorganizujemy protest jeszcze raz w najbliższym czasie. Zablokujemy drogę aż do autostrady, może w końcu to da urzędnikom do myślenia – mówi radny. 
Dzisiaj na ulicy Wodzisławskiej w Świerklańskiej zgromadziło się sporo mieszkańców. Była także policja, byli dziennikarze. Rozmowy odbywały się w hałasie. – Pikietę zgłoszono zbyt późno, zgody nie było z powodów formalnych – powiedziała nam Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa rybnickiej policji.
Tomasz Pieczka zapowiada, że nie spocznie, póki protest nie przyniesie jakiegoś skutku. – Chcemy jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, dlatego teraz dopełnimy wszelkich formalności – powiedział nam świerklański radny. Zobacz galerię zdjęć.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj Komentarz