Jak przejść na emeryturę?

Mam już swoje lata i długo pracuję. W związku z tym chciałabym dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, by przejść na emeryturę.

Zasady nabywania prawa do emerytury uregulowane zostały przede wszystkim w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa ta podzieliła ubezpieczonych na trzy grupy wiekowe:

- osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 roku;

- osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku;

- osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku, a przed dniem 1 stycznia 1969 roku.

Przynależność do określonej grupy wiekowej skutkuje tym, że różne są zarówno warunki, na których można nabyć prawo do emerytury, jak i zasady ustalania jej wysokości. Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 roku nabywają prawo do emerytury, a także obliczenia jej wysokości na dotychczasowych zasadach. Dotyczy to również osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 roku, a przed dniem 1 stycznia 1969 roku, które do dnia 31 grudnia 2008 roku spełniły warunki wymagane do uzyskania wcześniejszej emerytury. Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku co do zasady nabywają prawo do emerytury na tzw. nowych zasadach, które przewidują również nowy sposób ustalania jej wysokości.

Określone grupy zawodowe mają również możliwość nabycia prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów innych ustaw, np. nauczyciele na podstawie Karty nauczyciela. Dotyczy to przede wszystkim osób urodzonych przed 1949 roku, a w niektórych przypadkach – również urodzonych w latach 1949-1968. Emerytura przyznawana jest - co do zasady - na wniosek osoby zainteresowanej. Wyjątek dotyczy osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy, urodzonych zarówno przed 1949 rokiem, jak i po 1948 roku, którym w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego emeryturę przyznaje się z urzędu.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2013 roku osoby, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego, ale osiągnęły obniżony wiek emerytalny i udowodniły długi staż składkowy i nieskładkowy, mogą nabyć prawo do emerytury częściowej.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

1

Komentarze

  • przyszła emerytka2D3F7L1 Witam 15 stycznia 2014 13:27 kiedy dzwonić aby ktokolwiek odebrał telefon na infolinii lub na stacjonarnym ---ciągle zajęte i słyszę proszę zadzwonić pózniej ! czyli kiedy ? czy w rybnickim zus-ie istnieje jakiś stacjonarny telefon aby bezpośrednio się dodzwonić??? wie ktoś??? --tak wiem zawsze można się przejść do zus-u ale nie o to mi chodzi aby chodzić tam

Dodaj komentarz