Kiedy składki opłaca państwo?

Mam trzymiesięcznego synka, jestem na zasiłku macierzyńskim, a potem chciałabym pozostać w domu z dzieckiem. Czy jako osoba od trzech lat prowadząca własną firmę mogę skorzystać z nowego tytułu do ubezpieczeń, aby składki opłacało mi państwo?

Osoba opiekująca się swoim dzieckiem w wieku do pięciu lat może mieć sfinansowane z budżetu państwa składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub tylko emerytalne przez okres do trzech lat. Osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub emerytalnemu, jeżeli: nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczenia; od dnia określonego w oświadczeniu jako dzień rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia oświadczenia do dnia wskazanego w oświadczeniu jako dzień zakończenia opieki. Okres finansowania składek z dotacji budżetu państwa jest nierozerwalnie związany z wiekiem dziecka i wynosi: do trzech lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko piątego roku życia; do sześciu lat, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia, w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Osoba opiekująca się dzieckiem może korzystać z owego uprawnienia w całości lub nie więcej niż w czterech częściach. Prawo do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi (lub emerytalnymi) z racji sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje tylko jednemu z rodziców. Drugi rodzic nie może z tego tytułu równocześnie być objęty tymi ubezpieczeniami ani nie może podlegać im z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo przebywania na urlopie wychowawczym.

Aby podlegać ubezpieczeniom (w tym przypadku emerytalnemu i rentowemu) z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą między innymi prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej sześć miesięcy. Ten warunek jest spełniony, gdy dana osoba podlegała z tego tytułu nieprzerwanie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i opłacała składki na te ubezpieczenia. Ewentualne przerwy w opłacaniu składek mogą być spowodowane jedynie pobieraniem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego z danego tytułu. Zatem warunek ten spełniony jest również w przypadku, gdy osoba w okresie 6 miesięcy poprzedzających sprawowanie opieki podlegała ubezpieczeniom społecznym jako osoba pobierająca zasiłek macierzyński nabyty z tytułu prowadzenia działalności.

Kolejny warunek to zaprzestanie lub zawieszenie działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na podstawie nowo wprowadzonego art. 14a, ust. 1 do ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz