Kto może iść na wcześniejszą emeryturę

W lipcu skończyłam 58 lat, mam 34 lata pracy. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę? Pytam dlatego, że wedle tego nowego kalendarza mam pracować do blisko 62 lat, choć sporo kobiet w moim wieku, a nawet młodszych jest już na emeryturze. I dotyczy to wcale nie tylko nauczycieli.

Odnosząc się do poniższego, wskazuję, że zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą kobieta urodzona w przedziale od 1 lipca do 30 września1955 roku nabywa prawo do emerytury, posiadając wiek co najmniej 60 lat i 11 miesięcy (art. 24, ust. 1a ustawy). Warunkiem przyznania emerytury jest udokumentowanie jakiegokolwiek okresu składkowego i nieskładkowego. Z prawa do wcześniejszej emerytury mogły skorzystać jedynie te kobiety legitymujące się 55-letnim wiekiem emerytalnym i 30-letnim okresem składkowym i nieskładkowym, które są urodzone do 31 grudnia1953 roku i warunki emerytalne spełniły najpóźniej na dzień 31 grudnia 2008 r.

Kobieta urodzona po dniu 31 grudnia.1953 roku także może nabyć prawo do emerytury wcześniejszej, jeżeli na dzień 1 stycznia1999 roku udokumentowała okresy składkowe, nieskładkowe i uzupełniające w wymiarze co najmniej 20 lat, w tym co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonywanej stale i w pełnym wymiarze (inne warunki muszą spełnić kobiety zatrudnione na przeróbce mechanicznej węgla).

Kobiety te nabywają prawo do emerytury zreformowanej na podstawie przepisów określonych w art. 184 ustawy emerytalnej. Odrębne przepisy ustawy o emeryturach pomostowych określają warunki prawa do emerytur pomostowych, jednakże czytając zapytanie czytelniczki, nie dopatrzyłam się, że o taki rodzaj świadczenia też jej chodzi.


Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

1

Komentarze

  • Eterno Vagabundo Na emeryturze 05 stycznia 2014 00:15 Nie wolno się nudzić, Lecz trzeba się dalej Czymś przydatnym trudzić. Satysfakcją wtedy Serce się przepełni, Gdy się w jakimś czynie Pożytecznym spełni.

Dodaj komentarz