Emerytura częściowa

Mam 30 lat stażu pracy i 55 lat życia. Kiedy mogę nabyć prawo do emerytury częściowej. Byłam zatrudniona jako ekspedientka w sklepie. Obecnie jestem pracownikiem gospodarczym.

Zasady uzyskania uprawnień do emerytury częściowej oraz ustalania wysokości świadczenia i wypłaty określają przepisy art. 26b ustawy emerytalnej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 roku. Emerytura częściowa przysługuje ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, którzy nie osiągnęli wieku właściwego ze względu na datę urodzenia, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:

1. kobieta ma co najmniej 62 lata i posiada co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy,

2. mężczyzna ma co najmniej 65 lat życia i posiada co najmniej 40-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Powyższe oznacza, że na emeryturę częściową może przejść kobieta urodzona po 31 grudnia 1958 roku oraz mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 roku, jeżeli spełnią – odpowiednio – powyżej wymienione warunki dotyczące stażu ubezpieczeniowego. Pierwsza emerytura częściowa może być przyznana po 31 grudnia 2013 roku (w przypadku mężczyzny).

Przy ustalaniu wymaganego 35- lub 40-letniego okresu składkowego i nieskładkowego uwzględnia się – analogicznie, jak przy ustalaniu uprawnień do emerytury na dotychczasowych zasadach:

3. w pierwszej kolejności – okresy składkowe,

4. następnie – okresy nieskładkowe w wymiarze nie dłuższym niż 1/3 okresów składkowych,

5. w dalszej kolejności – okresy składkowe uzupełniające (okresy rolne – art. 10 ustawy emerytalnej), jeżeli wymiar okresów składkowych i nieskładkowych jest krótszy niż 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn,

6. w ostatniej kolejności – okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy na zasadach określonych w art. 10a ustawy emerytalnej, jeżeli łączny wymiar okresów wymienionych w punktach 1 – 3 jest krótszy niż 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Do uzyskania uprawnień do emerytury częściowej nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy – jeżeli ubezpieczony jest pracownikiem.

Jeśli chodzi o Czytelniczkę, która w 2013 roku osiągnęła 55. rok życia, czyli urodzona jest w 1958 roku, jej powszechny wiek emerytalny, w zależności od miesiąca urodzenia, wynosi od 61 lat i 9 miesięcy do 62 lat. Dlatego też Czytelniczka w wieku 62 lat może przejść na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz