Komu przysługuje renta rodzinna

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS


Zmarł mój mąż, który od paru lat był zatrudniony w ramach umowy o pracę. Jaki okres pracy jest wymagany, aby ZUS przyznał rentę rodzinną naszym dzieciom w wieku dziewięciu i 11 lat?
Agnieszka M.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo m.in. do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Z treści pytania wynika, że pani mąż był osobą dość młodą. Stąd też należałoby rozpatrzeć jego uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy. W myśl ustawy emerytalnej, świadczenie to przysługuje ubezpieczonemu, który spełni łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy
- niezdolność do pracy powstała w ściśle określonych okresach albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów
Ten ostatni warunek nie ma zastosowania do ubezpieczonego całkowicie niezdolnego do pracy, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadki mężczyzn co najmniej 25 lat. Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Wynosi on odpowiedni: 1 rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat, 2 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat, 3 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat, 4 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat, 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres wymaganych 5 lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30.roku życia, musi przypadać w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. W sytuacji pani męża jedynym ograniczeniem do nabycia po nim renty rodzinnej może okazać się staż pracy. Pozostaje zatem kwestia okresu składkowego i nieskładkowego, jakim do dnia śmierci legitymował się zmarły mąż. Jeśli posiadany przez niego okres był adekwatny do osiągniętego wieku, to wówczas przyznanie renty rodzinnej na dzieci nie powinno być problemem. W przypadku dzieci własnych (także dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobionych) w wieku do ukończenia 16 lat nie istnieje żaden warunek, który musiałby zostać spełniony w celu nabycia przez te osoby prawa renty rodzinnej.
Po osiągnięciu tego wieku mają do niej prawo pod warunkiem nauki w szkole, do ukończenia 25 lat oraz bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16 lat  lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Pod pojęciem "nauki w szkole" należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz