Wszystko o emeryturach pomostowych

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


 

Co to w ogóle jest emerytura pomostowa, kto może ją otrzymać, czy są jakieś wybrane zawody, którym to przysługuje, ile wynosi taka emerytura i czy potem odlicza się te pieniądze od właściwej emerytury, do której ma się prawo po osiągnięciu wymaganego wieku?
 
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które odpowiednio długo były zatrudnione w szczególnych warunkach lub wykonywały pracę o szczególnym charakterze, a nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury na dotychczasowych zasadach, mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej.
Ustawa o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 roku (Dz. U. Nr 237, poz.1656) w art. 3 ust. 1 i 3 zawiera definicję pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Szczegółowy wykaz prac w szczególnych warunkach zawiera załącznik nr 1 do ustawy pomostowej, a wykaz prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do tej ustawy. Jedynie wykonywanie prac wymienionych w tych załącznikach (tak zwanych nowych wykazach prac) uprawnia do uzyskania emerytury pomostowej.
W nowych wykazach ujęte zostały jedynie rodzaje prac, a nie stanowiska pracy, w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze spełniające kryteria definicji prac w szczególnych warunkach i prac o szczególnym charakterze, zamieszczonej w ustawie o emeryturach pomostowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy wspomniana praca wykonywana jest u państwowego, czy u prywatnego pracodawcy. Należy zaznaczyć, iż możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej mają jedynie te osoby, które wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w ramach stosunku pracy i w pełnym wymiarze czasu pracy. Uprawniony do kwalifikowania danego rodzaju pracy jako pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest zakład pracy, w którym praca ta jest wykonywana.
Warunki uzyskania emerytury pomostowej na tak zwanych ogólnych zasadach uregulowane zostały w art. 4 ustawy. W odniesieniu do pracowników wykonujących niektóre, ściśle określone prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ustawa przewiduje, w art. 5-10, dodatkową możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej na tak zwanych szczególnych zasadach.
Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytur, tj. zwaloryzowanej kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat. Kwoty pobranych emerytur pomostowych nie pomniejszają podstawy obliczenia emerytury w przypadku przyznania jej po osiągnięciu wymaganego wieku.
Emerytura pomostowa nie może być niższa od emerytury najniższej. Więcej na www.zus.pl.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz