Czy i kiedy na emeryturę

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Jestem nauczycielem z 16-letnim stażem na całym etacie w szkole państwowej (rocznik 1973), obawiam się, że stracę pracę. Gdyby tak się stało, to czy dostanę emeryturę i kiedy? Jestem matką trójki dzieci. Chciałabym też wiedzieć, czy emerytura hipotetyczna to jest ta, którą dostanę, albo do niej zbliżona?
Zgodnie z art. 24 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zwanej ustawą emerytalną, ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 przysługuje emerytura po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego, określonego w przypadku kobiet w art. 24 ust. 1a. Oznacza to, że ustalenie uprawnień do tej emerytury nie jest uzależnione od wymiaru przebytych okresów składkowych i nieskładkowych. Prawo do tej emerytury powstaje z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, a jeżeli wniosek o jej przyznanie złożono po osiągnięciu wieku,to  nie wcześniej niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
Dla kobiety  z rocznika 1973 wiek emerytalny uzależniony jest od miesiąca urodzenia:
- w przedziale od 1 stycznia do 31 marca wynosi co najmniej 66 lat i 9 miesięcy,
- w przedziale od 1 kwietnia do 30 czerwca co najmniej 66 lat i 10 miesięcy,
- w przedziale  od 1 lipca do 30 września 66 lat 11 miesięcy, a po 30 września co najmniej 67 lat.
W obecnych przepisach nie ma pojęcia emerytury hipotetycznej. Pojawia się ono w wysyłanych do ubezpieczonych informacjach o stanie ich konta w ZUS. Według tej informacji emerytura hipotetyczna to prognoza wysokości przyszłej emerytury liczona na podstawie kwoty zwaloryzowanych składek, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz średniego dalszego trwania życia dla osób w wieku  przejścia na emeryturę. Jest tam adnotacja, iż podana kwota hipotetycznej emerytury nie może być podstawą jakichkolwiek roszczeń.
Natomiast za pośrednictwem kalkulatora emerytalnego na indywidualnym profilu na Platformie Usług Elektronicznych można wyliczyć emeryturę prognozowaną. Zależy ona od założeń makroekonomicznych przyjętych w tym kalkulatorze, danych klienta z ostatniej informacji o stanie konta w ZUS, przyszłych waloryzacji składek oraz przyszłych składek, które sama pani wpisuje, prognozując swoje przyszłe wynagrodzenie. Przy obliczeniach kalkulator korzysta ze średniego dalszego trwania życia z ostatniej prognozy demograficznej Eurostatu dla Polski. Nawet jeśli do kalkulatora nie zostaną wprowadzone dane dotyczące przyszłych wynagrodzeń, to założenia uwzględniające coroczną waloryzację już zgromadzonych składek oraz wskaźniki inflacji (których nie uwzględnia przepis regulujący zasady wyliczania hipotetycznej emerytury) wpływają na wynik wyliczenia. Kalkulator umożliwia też wybór wieku przejścia na emeryturę od 60 lat dla kobiet i od 65 lat dla mężczyzn. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest przeprowadzenie symulacji prognozowanej emerytury zarówno dla dotychczasowego wieku emerytalnego, jak i dla podwyższonego wieku emerytalnego (wyrażonego jednak w pełnych latach).
Emerytura prognozowana, jak sama nazwa wskazuje, jest jedynie prognozą. To nie jest wartość ostateczna świadczenia, jakie otrzymamy za 10, 20 czy 30 lat. Nikt nie ma gwarancji, że jego dalsza  kariera zawodowa potoczy się tak, jakby chciał. Więcej informacji w serwisie http://mojaemerytura.zus.pl/Default.asp?id=3. Odpowiedzi na kolejne pytania tej samej Czytelniczki w następnym wydaniu "Nowin".

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz