Pytania o staż i okresy składowe

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Dziś, zgodnie z zapowiedzią, kolejne odpowiedzi na pytania Czytelniczki, która z zawodu jest nauczycielką.

Czy okres przebywania na bezrobotnym i pobierania zasiłku wlicza się do stażu pracy?
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych z Funduszu Pracy, zgodnie z art. 6 ustawy emerytalnej, jest okresem składkowym i podlega zaliczeniu przy rozpoznawaniu wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe. 

 

Czy okres opiekowania się dzieckiem do pięciu lat wlicza się matce do stażu pracy, gdy została zwolniona z pracy i opiekowała się czteroletnim dzieckiem?
W kwestii poruszanej w pytaniu to odpowiedź uzależniona jest od wskazania, czy chodzi o zaliczenie okresu opieki do stażu pracowniczego, czy też do stażu pracy dla celów emerytalno-rentowych. Staż pracowniczy nie leży w gestii ZUS.

 

Czy okres liceum, studiów dziennych jest wliczany do stażu pracy przy obliczaniu emerytury?
Okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów jest okresem nieskładkowym   (art. 7 ustawy emerytalnej). Okres nauki w liceum nie jest okresem wymienionym w ustawie, a zatem nie podlega zaliczeniu.

 

Czy górnik chcący iść na emeryturę po 25 latach pracy musi odrabiać jakieś okresy (np. L4 chorobowe i wypadkowe, szkolenia zorganizowane przez pracodawcę).
 Zgodnie z art. 50 prawo do emerytury górniczej bez względu na wiek i zajmowane stanowisko przysługuje pracownikom, którzy prace górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu przez okres wynoszący co najmniej 25 lat. Do okresów pracy górniczej zalicza się także okresy oddelegowania do zawodowego pogotowia ratowniczego, będące okresami składkowymi, okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za które wypłacono wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, poprzedzone bezpośrednio pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadające w czasie trwania stosunku pracy. Przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury bez względu na wiek nie uwzględnia się okresów niezdolności do pracy spowodowanych wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, za które wypłacono wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, jak też okresów niezdolności do pracy do 35 dni w roku kalendarzowym za które wypłacono wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. 
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

4

Komentarze

  • Tomasz Staż 12 marca 2018 18:57Czy jeśli byłem 17 dni na zwolnieniu lekarskim a jestem na stażu należą mi sie 2 dni wolnego ?
  • Tomasz Staż 12 marca 2018 18:57Czy jeśli byłem 17 dni na zwolnieniu lekarskim a jestem na stażu należą mi sie 2 dni wolnego ?
  • redakcja Odpowiedź redakcji 02 marca 2014 21:14To jest pytanie do ZUS i przekażemy je pani rzecznik. Nadmieniamy, że w naszym poradniku jest podany adres, na który prosimy kierować pytania. Pozdrawiamy
  • MANEK okresy 02 marca 2014 18:45Czy sluzba w wojsku i zasadnicza szkola zawodowa dla pracujacych jest zaliczana i platna do emrrytury?

Dodaj komentarz