Renta po dziadkach

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Od dwóch lat jestem opiekunem prawnym i wychowuję dzieci mojego syna, który wyjechał za granicę i nie daje znaku życia. Dzieci uczą się teraz w szkole podstawowej. Mogą liczyć tylko na naszą pomoc. Czy w przypadku śmierci któregoś z nas, czyli dziadków, mogą liczyć na rentę rodzinną? Czytałam już w "Nowinach" o rencie rodzinnej, ale nie wiem, czy wnukom należą się jakieś pieniądze po dziadkach. Martwię się, czy utrzymując się tylko z jednej emerytury, w przypadku jakiegoś nieszczęścia, będziemy w stanie dalej zapewnić wnukom godziwe warunki życia.
Babcia

Renta rodzinna nie przysługuje dzieciom przyjętym na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Natomiast przysługuje przyjętym na wychowanie i utrzymanie wnukom, rodzeństwu i innym dzieciom, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne (dotyczące wieku, nauki lub stanu zdrowia), czyli do ukończenia 16 lat, a w razie nauki w szkole do ukończenia 25 lat oraz bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16 lat lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Pod pojęciem nauka w szkole należy rozumieć naukę w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym.
Ponadto renta przysługuje wtedy, jeśli:
– wnuki zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku;
– nie mają prawa do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach. Renta należy się również wtedy, gdy rodzice żyją, ale nie mogą zapewnić dzieciom utrzymania.To samo dotyczy sytuacji, gdy umiera ubezpieczony (emeryt lub rencista) bądź jego małżonek, który był opiekunem dzieci ustanowionym przez sąd.
Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej stanowi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch osób uprawnionych to 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, a dla trzech i więcej osób uprawnionych to 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między poszczególne osoby. Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz