Renta i zasiłek dla chorego

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS.


Mam 55 lat, w sumie przepracowanych będę miała 27 lat, jednak od kilku lat nie mam stałego etatu, pracuję tylko dorywczo. Czy w związku z tym, że nie mam stałej pracy, mogę ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Kazimiera z Rybnika

28 września 2011 roku wszedł w życie przepis, który przewiduje możliwość przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy ubezpieczonemu całkowicie niezdolnemu do pracy, który udowodnił okres składkowy (bez okresów nieskładkowych i tzw. uzupełniających, czyli rolnych): co najmniej 25 lat w przypadku kobiet i co najmniej 30 lat w przypadku mężczyzn. W takim przypadku nie musi być spełniony warunek posiadania pięcioletniego stażu w ciągu ostatnich 10 lat przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub powstaniem niezdolności do pracy.
Osoba, która ukończyła 30 rok życia, musi udowodnić pięcioletni okres ubezpieczenia. Okres wymaganych pięciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy lub powstać w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia. Do dziesięcioletniego okresu poprzedzającego datę zgłoszenia wniosku o rentę lub datę powstania niezdolności do pracy nie zalicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy (renty inwalidzkiej), renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.

 

Mój mąż jest po bardzo ciężkiej operacji, wymaga stałej opieki domowej. Nie wychodzi w ogóle z domu, musi być pod stałym nadzorem osoby dorosłej. Otrzymuje niewiele ponad 500 zł renty. Czy w związku z naszą sytuacją mógłby się starać o jakieś dodatkowe pieniądze z ZUS, np. dodatek pielęgnacyjny?
Rybniczanka

Mąż może ubiegać się o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem stanie zdrowia wystawionym na druku ZUS N-9, posiadaną dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania stosownego orzeczenia. Jeżeli lekarz orzecznik (lub komisja lekarska ZUS) uzna, że mąż jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji, zostanie przyznany mu dodatek pielęgnacyjny w wysokości 206,76 zł, bo tyle wynosi to świadczenie od1 marca 2014 roku.
 
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz