Renta czy wcześniejsza emerytura

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Od 1 października 1979 roku do 31 stycznia 2005 roku pracowałam w pełnym wymiarze czasu  jako księgowa. Praca została przerwana w wyniku likwidacji firmy, na co są dokumenty. W okresach 1.02.2005-25.06.2005, 26.06.2005-31.12.2005, 1.01.2006-20.06.2006 byłam na zasiłku rehabilitacyjnym z ZUS-u. Od tego czasu jestem zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy. Mam czworo dzieci, w tym dwoje bliźniąt, które są jeszcze niepełnoletnie. Mam 25 lat pracy (+macierzyńskie, wychowawcze i chorobowe w ciągu tych 25 lat pracy to w sumie 702 dni). Posiadam również zaświadczenie o pracy w rolnictwie. Mam 54 lata, urodziłam się  w roku 1960. Czy mogę ubiegać się o rentę lub wcześniejszą emeryturę?
 
Staż pracy czytelniczki, podany przez nią, spełniałby jeden z warunków uprawniający do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednak wszystko zależy od tego, czy czytelniczka będzie miała orzeczoną niezdolność do pracy, jaki to będzie stopień niezdolności do pracy oraz od tego, kiedy ta niezdolność powstała (daty powstania niezdolności). Należy pamiętać o tym, że prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- został uznany za niezdolnego do pracy,
- ma wymagany – stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy – okres składkowy i nieskładkowy,
 - niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w przypadku osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:
- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
- spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego
- legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.
Jednak aby pani miała konkretną odpowiedź, czy spełnia łącznie wszystkie warunki do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, musiałaby pani złożyć stosowny wniosek w ZUS. Jeśli chodzi o kwestię wcześniejszej emerytury, to niestety nie spełnia pani warunków do jej otrzymania. Zgodnie z przepisami będzie mogła pani przejść na emeryturę według powszechnego wieku emerytalnego. Wiek emerytalny dla kobiet z rocznika 1960 wynosi: 62 lata i pięć miesięcy (dla kobiet urodzonych w styczniu, lutym, marcu), 62 lata i sześć miesięcy (dla kobiet urodzonych  w kwietniu, maju lub czerwcu), 62 lata i siedem miesięcy (dla kobiet urodzonych w lipcu, sierpniu i wrześniu) lub 62 lata i osiem miesięcy (dla kobiet urodzonych w ostatnim kwartale 1960 roku).
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz