Wygląda na to, że w naszym regionie przybędzie kopalń. Na zdjęciu kopalnia Rydułtowy-Anna / Dominik Gajda
Wygląda na to, że w naszym regionie przybędzie kopalń. Na zdjęciu kopalnia Rydułtowy-Anna / Dominik Gajda

 

Niemiecka firma ma koncesję na poszukiwanie węgla i na razie wykonała odwierty potwierdzające zasoby węgla w Orzeszu. Budowa kopalni ma kosztować 150 mln euro.


Jerzy Markowski, wiceminister gospodarki w rządach Oleksego i Cimoszewicza, obecnie prezes Silesian Coal, buduje na zlecenie Niemców kopalnię węgla kamiennego w Orzeszu. Inwestorem jest firma HMS Bergbau AG. Zamiarem inwestora jest stworzenie w Polsce alternatywy dla węgla importowanego.
- To koncern, który ma siedem kopalń w Indonezji i trzy w RPA. Od ponad trzydziestu lat handlują węglem. Doszli do wniosku, że trzeba hadlować własnym węglem, bo rynek jest chłonny - mówi Markowski.
Spółka ma koncesję na poszukiwanie węgla w Polsce. Już rozpoczęły się wiercenia w miejscu planowanej kopalni. - To dwa otwory o głębokości tysiąca metrów, one potwierdzą zasoby. Zaraz potem spółka wystąpi o koncesję na eksploatację złoża Orzesze. Są pieniądze, startujemy - mówi Jerzy Markowski. 
Inwestycja szacowana jest na ok. 150 mln euro. Wydobycie ma się odbywać z poziomu 700-1200 metrów, docelowe wydobycie węgla ma wynieść 3 mln ton węgla koksowego (60 proc.) i energetycznego (40 proc.). - Zasoby udokumentowane wynoszą 1 miliard 200 mln ton, cztery razy więcej niż na Budryku - mówi Markowski. W nowej kopalni ma znaleźć zatrudnienie ok. 1,5 tys. osób.
Dodajmy, że to już trzeci inwestor, na zlecenie którego pracuje w tym regionie Jerzy Markowski. - Pierwsi byli Hindusi, którzy się zniechęcili. Czekali na koncesję, proces miał trwać siedem lat, w międzyczasie kupili sobie kopalnię w Indonezji i już fedrują. Potem był pan Kulczyk, któremu nie pozwolono budować elektrowni na północy kraju, więc nie ma potrzeby kopania węgla, a on aż tak nie lubi węgla, żeby go tylko mieć - podsumowuje Jerzy Markowski. 

58
Baner reklamowy

Komentarze

 • Stanik z Rybnika Nowa Kopalnia Niemiecka. 09 lipca 2014 19:11Do pochwalenia ,tylko na zezwolenie będą czekac 10 lat??? a budowac będą parę miesiecy. Pochwalam ten pomysł tylko pod jednym warunkiem ze w tej kopalni będą pracowac tylko ludzie fachowcy gornictwa z Śląska od góry do dołu, i nie będzie żadnego Warszawskiego cwaniaka i złodzieja.
 • Ślonzok Polnische wirtschaft ! 10 lipca 2014 06:35Wszystkim się opłaca tylko ...... .Na pewno nie zatrudnią żadnego "fachowca"typu rzecznika kompani węglowej !
 • Górnik Górnik 10 lipca 2014 14:17Niemcy myślom przyszłościowo wydobyć węgiel innych dla swoich potrzeb a za 50-100 lat jak już zabraknie złóż to Oni nadal pozostaną Potęgom Energetyczną , złoża rodzime zachowane ! . Nasi tzw. politycy myślom tylko na 4 lata do następnych wyborów !!!!!!!!!!!
 • zefir polski geszeft 11 stycznia 2015 15:08Czyli,Niemcy z udziałem p.Markowskiego mogą wybudować 4-ry kopalnie wysokokalorycznego węgla o łącznej zdolności ok12 mln Tonn,za takie same pieniądze co likwidacja,czy wygaszenie produkcji w 4-ech istniejących kopalniech wg rządowego projektu.
 • anonim Niemcy budują u nas kopalnię... 11 stycznia 2015 17:18Nie do wiary ! Naszym zachodnim sąsiadom opłacają się wszystkie inwestycje w Polsce,a my" puszczamy naszych Górników (świadomie napisałem przez duże "G") z torbami ! Zaczyna się stopniowa eutanazja Polski? Komu na tym zależy? Ja znam odpowiedź na te retoryczne pytania!
 • Krist Niemcy. 11 stycznia 2015 18:16Wola coby na Śląsku węgiel wydobywali Niemcy niż Hindusi. Wydobywali go już tu przed wojną i nawet opracowali metodę produkcji benzyny z węgla. Warunek opłacalności to ... odciąć Warszawkę od naszych podatków.
 • Krzys Nie po to rozsiadły się 11 stycznia 2015 18:34Nie po to rozsiadły się Żydki przy Okrągłym Stole, aby Polacy mieli coś mieć z transformacji, nic innego oprócz przemysłowej żywności i ogólnej drożyzny. Oni maja władzę i sprzedają to co nasze jakby już było ich, eliminując konkurencje, zamykają nasze kopalnie, wysyłają ludzi na bruk ( z odprawami ), a wpuszcza niemieckiego inwestora co im Żydkom za to zapłaci. I tak, za sprzedanie całej prawie Polski, bez jednego wystrzału, były premier został szczególnie uhonorowany przez Angele Merkel. Niech sobie dorobi :)
 • ups NIE...... 11 stycznia 2015 20:02Bóg, jak chce kogoś skrzywdzić, to mu rozum odbiera. Módlmy się zatem wszyscy za rządzących teraz. By Kopacz ze swą świtą logicznie pomyślała. I żeby każda kopalnia w Polsce ocalała. Módlmy się za ojczyznę, za każdą w niej rodzinę. Ażeby naszej Polski nie obrócili w perzynę. Brońmy naszej ojczyzny, godności, tego, co mamy, by resztek nie zabrały zarozumiałe chamy. Stoczni my już nie mamy, ten sektor się nie liczy. Teraz zabrali ochoczo się za sektor górniczy. Polaku oraz Polko, nie dajmy się zwariować. I zróbmy teraz wszystko, ażeby kopalnie zachować.
 • anonim POLSKA DLA POLAKÓW!!! 11 stycznia 2015 20:24Polska ziemia w polskich rękach! Polski węgiel dla polaków wydobywany przez Polaków. To jest do jasnej cholery Polska czy co?
 • jaroo jaroo 11 stycznia 2015 20:25No tam nie będzie po 5 nadsztygarów na oddział, babek w biurze po pięć w pokoju, węgla dla emerytów, ołówkowego bonowego i ch**j wie co jeszcze. Specjalisci górnicy z KW!!
 • mika Ale bez przywilejów dla górników ;) 11 stycznia 2015 20:27Czesi też zainwestowali w jedną z polskich kopalnię, ale wcześniej związkowcy zrezygnowali z górniczych przywilejów (m.in. 13,14 i innych). I kopalnia działa, bo i koszty praca są relane
 • danekbb Kolejny przekręt naszych 11 stycznia 2015 21:17gdy zamykają polskie kopalnie i wyrzucają Polaków na bruk, jednocześnie ubijają interes z bossami na Zachodzie, żeby otworzyć kopalnie w Polsce. Oczywiste okradanie Polski i Polaków. I my na to patrzymy spokojnie. Co musi jeszcze się stać, zanim ich pogonimy ? Musi dojść do tego, aż nas zaczną wyprzedawać na organy, albo dzieci do niemieckich burdelów ? Ile damy sobie tak pluć w twarz ?
 • igga Interesting 11 stycznia 2015 21:46Ciekawe. Może wreszcie będzie porządek
 • adrian Tak Czesi zainwestowali bez 13 11 stycznia 2015 22:12Tak Czesi zainwestowali bez 13 i 14 pensji fajnie tylko ze oni maja więcej brutto rocznie niż my z 13 i 14 pensja i węglem i kartkami zywnosciowymi tak to też mogę się tych przywilejów zrzec a mam robić za 2000 na rękę z węglem i 3 świętami + bony żywnościowe to chyba jakas pomyłka
 • slavekkrak do adriana a propos przywilejów 11 stycznia 2015 23:36Jak Ci nie będzie odpowiadało to zmienisz pracę. Jak nie dostaniesz innej to pójdziesz za 2000. Inni mogą to ty tez możesz. Inni po studiach pracują ciężko za 2 tys. a ty byś chciał po zawodówce 5 tys, 13, 14, moze jeszcze 15? Bardzo dobrze, bo związkowcy na łby poupadali w Polsce.
 • prawdziwy polak i katolik brawo 11 stycznia 2015 23:37Durnie! Durnie!! walczą z Niemcami na śmierć i życie. potem ryzykują życiem, żeby do nich uciec. Potem cali szczęśliwi handlują z nimi. Pełni szczęścia kupują w Lidlu, zatrudniają się, wyjeżdżają na stałe, kochają passaty. I wrzeszczą wniebogłosy jak Niemcy chcą zbudować kopalnię. W której jak tylko powstanie polecą się zatrudnić i dostaną lepsze warunki pracy. Że nasze kopalnie chcą zamknąć? Dla robotników lepiej żeby pracowali u Niemca niż u naszych prezesów.
 • Adam no tak.. 11 stycznia 2015 23:45..oni trzymaja sie zasad i to scisle okreslonych zasad aby uniknac ryzyka. Zasady, dzieki ktorym nie musza sie matwic o zbedne rzeczy jak to czy ktos cos ukradnie albo nie zrobi czegos od poczatku do konca (nie zd...pi roboty mu zadanej). Dlatego moga ryzykowac nawet w Polsce;)
 • TomScoundrel mówicie o pg silesia 12 stycznia 2015 00:07Polakowi z kompani się nie opłaciło,przyszedł czech,zrobił PG Silesia o zarabia ....ludzie maja pracę i kasę . A teraz będzie PG Brzeszcze
 • Joan Przestępcza Organizacja (PO) 12 stycznia 2015 01:04A pamiętacie jak śpiewali z górnikami na Barbórce Tusk i Bieńkowska z Platformą, że węgiel jest„polskim skarbem”? Tak ściemniali, a teraz likwidują kopalnie, oszuści! Górnicy! czas zacząć Polski Majdan!
 • Józef Bardzo dobra inwestycja. 12 stycznia 2015 09:43W końcu jesteśmy w unii i jeżeli polak jest zbyt głupi to niech Niemcy inwestują. Po co te komentarze ,,polska dla polaków'' ? Przecież to dobrze że powstanie nowe miejsce pracy dla tylu ludzi.
 • joe Wiecie co zniszczyło polskie górnictwo? 12 stycznia 2015 09:48 A to, że kopalnia nie może sama sprzedawać węgla. Wystarczyłoby dać możliwość sprzedaży węgla kopalniom i kopalnie by zarabiały 100 % na węglu. Wydobycie kosztuje lekko ponad 300 zł za tonę. To niech mi ktoś wytłumaczy czemu ludzie płacą za węgiel ponad 700? Różnica to zysk pośrednika, który jest niepotrzebny. To powinni poruszyć górnicy w trakcie negocjacji. W ten sposób KAŻDA kopalnia będzie rentowna
 • Nie dawajcie się górnicy !!!-JESTEM Z WAMI RZĄD PO-PSL DO LIKWIDACJI !!! 12 stycznia 2015 10:08Wychodzą skutki PAKIETU KLIMATYCZNEGO PODPISANEGO PRZEZ PANIĄ KOPACZ !!!. W Czeskich kopalniach górnicy zarabiają więcej niż polscy górnicy z 13-14 i innymi dodatkami !!!. Stocznie już POzamykali !!!- WRAZ Z NIMI UPADŁO WIELE FIRM w tym również CEGIELSKI Z POZNANIA !!!- który zatrudniał kilka tysięcy osób !!!. Skurczybyki rządowe zniszczyli cały polski przemysł !!!i chcą go ZNISZCZYĆ DO KOŃCA !!!!.
 • 35y niemcy nie zatrudnią tylu nierobów 12 stycznia 2015 11:40co polskie kompanie. Tam nie będzie zatrudniania całych rodzin po znajomości do pracy na powierzchni.
 • POL Rentowność? 12 stycznia 2015 13:24Wystarczy pozbyć się pośredników sprzedaży węgla i to powinno w większej mierze rozwiązać problem Polskiego Węgla. Tak jak napisał Pan Joe, 300-parę zł koszt wydobycia tony a w sprzedaży (u pośrednika) 700-800zł -PARANOJA!!
 • lokis Wszystkim sie opłaca tylko nie 12 stycznia 2015 14:24Wszystkim sie opłaca tylko nie nam!! ściągnijcie ten balast przyklejony do górnika jak mucha do gówna(spółki ,spółeczki ,pośrednicy w handlu weglem)tak jak by kopalnia sama neie mogła sprzedac swojego produktu ,paranoja ubezwłasnowolnienie cena wydobycia 300-500zł sprzedaż 800-1000żł ,jak sie zlikwidujemy to Niemiec nam sprzeda za 300euro tonę
 • lula wszystkim się opłaca tylko nie nam 12 stycznia 2015 16:35Szlag by człowieka trafił niemcy chcą otworzyć u nas kopalnie im się opłaca a naszym się nie opłaca trzymać kopalni trza je pozamykać za niedługo nie będziemy mieć nic co nasze rząd nie liczy się z nami niech sprzeda i pozamyka wszystko co jeszcze mamy wrócimy do średniowiecza gdzie lud nie miał głosu. Przecież Polska mogłaby być krajem samowystarczalnym.
 • Jo ano nim 12 stycznia 2015 18:47Polska dla Polaków, ziemia dla ziemian, góry dla górali, księżyc dla księży.
 • Kolo Dalej nie chodźcie na wybory 12 stycznia 2015 19:31Dalej nie chodźcie na wybory, albo glosujcie na platfusuw to będziecie mieli coraz lepiej. Teraz pozostało wam tylko narzekać. Jedynie WYBORY dają realną szanse na zmianę. I nie powtarzaj w kółko z telewizji uslyszanych słów że Kaczora nieznosisz, nie lubisz, nienawidzisz, bo jedyną realną zmianą dla tego popapranego rządu jest Kaczor i PIS.
 • eliza Niemieckie kopalnie 12 stycznia 2015 20:50U Niemców nie bedzie związków na kopalni tylko poza nią a utrzymywać się będą ze składek i nie będzie na 1 gornika 3 darmozjadów na powierzchni. I będzie rentowność ja ta lala!
 • wiki PODATKI ZABIJAJĄ KOPALNIE ,PŁACĄ PAŃSTWU PL.NAJWYŻSZY VAT 12 stycznia 2015 21:27http://www.biztok.pl/gospodarka/dajcie-spokoj-gornikom-to-gornictwo-wspomaga-budzet-a-nie-odwrotnie_a18034
 • xbx Ogarnijcie się 12 stycznia 2015 22:52Firma ma koncesje na poszukiwanie, a nie na wydobycie. Do tworzenia kopalni jeszcze długa droga.
 • Saesar Tusk zdrajca Narodu pierwszej kategorii 12 stycznia 2015 23:19Tylko generalny strajk na terytorium calego Kraju rozwiaze sytuacje. Demokracje sie latwo falszuje. Poza tym nie ma demokracji nawet w tych krajach ktore stawiasz za wzor demokracji. Zasadami demokracju nic nie zrobimy. Oni maja w d---ie sondaze, apealcje, petycje. Za sprzedanie Polski Tusk zostal wynagrodzony juz od swych Niemieckich ziomkow. W 1992 Tusk uczestniczyl w spisku przeciwko owczesnemu rzadowi Jana Olszewskiego. Wraz z komunistami obalili ten rzad. TO ZDRAJCA!!!!!!!
 • henio górnik ...jak pan Markoiwski się za 13 stycznia 2015 10:21...jak pan Markoiwski się za to bierze to już pewny sukces jest! żal mi tylko (choć niezabardzo) niemieckich inwestorów. Wywiercą 2 otwory a UDOKUMENTOWANE ZASOBY to milion miliardów kilogramów - jeszcze lepiej by brzmiało... DOBRE!!!
 • VipTaxi.pl dodatki 13 stycznia 2015 10:33Związki zawodowe pewnie będą, ale czy oni będą musieli płacić 13, 14 i partycypować w deputatach węglowych??? Bo jak nie to ich węgiel będzie tańszy niż z "polskich" kopalń...
 • VipTaxi.pl dodatki 13 stycznia 2015 10:34Związki zawodowe pewnie będą, ale czy oni będą musieli płacić 13, 14 i partycypować w deputatach węglowych??? Bo jak nie to ich węgiel będzie tańszy niż z "polskich" kopalń...
 • paula paula 13 stycznia 2015 10:35przyjdzie nam życ w Polsko -Niemieckim kraju niemcy odbiorą wszystko bez wojny a my durne Polaczki będziemy robić u niemca za jedzenie bo teraz się obiecuje a póżniej nie będzie wyboru a żyć będzie trzeba dobrze robią ci mlodzi że uciekają z tego durnego i złodziejskiego kraju bo tu za dużo złodzieji jak bym miała możliwość to by mnie już dawno tutaj nie było te kopalnie już dawno były do sprzedarzy zaplanowane bo w naszej polsce nic się nie opłaci lepiej sprzedać i się podzielić
 • paula paula 13 stycznia 2015 10:42dodajcie ten mój komentarz
 • Jack Nowa Kopalnia Niemiecka. 13 stycznia 2015 20:08" Doszli do wniosku, że trzeba hadlować własnym węglem, bo rynek jest chłonny - mówi Markowski."A od kiedy nasze złoża węgla należą do Niemca?
 • kris zloza 13 stycznia 2015 22:06Od zawsze
 • Stanik z Rybnika Do Jack 14 stycznia 2015 17:32i do wniosku,że trzeba handlować własnym węglem, "A od kiedy" od zawsze,ale po waszemu ukradli a będziesz miał swoje .KWK CHWALOWICE to jest DONESMARK GRUBE on kupił ziemię i wybudował Gruba ,i dał tysiącom Rodzinom chleb ,a wyście mu ją ukradli a teraz może jeszcze ją sprzedaće .
 • anonim Ryd 14 stycznia 2015 19:37Do Saesar Masz czlowieku calkowita racja Pol takze ma racje Solidaryzuje sie ze Slaskiem choc mieszkam za granica .Zylkam do 40 roku zycia na Slasku i bardzo bym chciala zeby moje ziomkowie w dobrobycie zyli.Bog z Wami
 • Ro-Man Niemcom się opłaca budować nową 14 stycznia 2015 22:22Niemcom się opłaca budować nową kopalnie a polsce się nie opłaca utrzymywać już zbudowanych kopalń! Gdzie tu sens? PO powinno się wykopać z polski razem z tą kopacz, a dla pewności to tę czarownicę to na stosie spalić!!!
 • hi Nie myslcie ze bedziecie zarabiac 16 stycznia 2015 09:13Nie myslcie ze bedziecie zarabiac tam krocie .Apo co niemiec buduje w polsce? Bo tanie woly do roboty!!!!
 • Rudzianka Kopalnie 16 stycznia 2015 19:59Witam, ..prosze nie zamieszczac mojego poprzedniego komentarza. dziekuje.
 • ryl niemiecka kopalnia 21 stycznia 2015 19:41zostaniemy murzynami we własnym kraju dla niemców
 • Stanik z Rybnika Do RYL.NIEMIECKIE KOPALNIE. 22 stycznia 2015 20:46RYL:) a czym teraz Jesteś??? do Niemiec w 2014r wyjechało z Polski około 350 tysięcy mlodych ludzi i żaden nie zamierza wracać, nie czują się murzymami w obcym Kraju ,i w dodatku u Największego Wroga co nam wpajano od Dziecinstwa .Sami się Germanizują jak i swoje Dzieci bes jakiego kolwiek przymusu. Jesteś murzynem w wwłasnym Kraju i przy tych co tobą rządzą.
 • Roman odpowiedzialność za zmykanie kopalń 22 lutego 2015 19:29Tym sprawą powinna się przyjrzec Prokuratura i postawić zarzuty kierownictwu czerpiącymi zyski . Ale jak ma sie tym zajać Prokuratura jak była to Spółka Skarbu Państwa, a w tym wypadku powinni przed Prokuratorem postawieni ludzie z Rządu. Ale to było i jest normalne w Spółkach Skarbu Państwa powołuje się Kierownictwo, które za nic nie odpowiada tylko doprowadza do bankructwa wyciagając ze spółek miliardy dla siebie i znajomych z Rządu.
 • Franc kopalnie 24 lutego 2015 17:09A kto mo te gruby budowac rus,to bydom uniego czerwonymi murzinami tak jak pora lot byli.
 • Heina Rybnik O/S Powrót do macierzy 02 stycznia 2016 08:21Oberschlesien odzyska niepodległość i wróci do macierzy.
 • Stanik z Rybnika Do Ups 03 stycznia 2016 08:52BÓG nie chce żadnego skrzywdzić , tylko jak chce naród ukarać za złe czyny to mu rozum odbiera , i efekt widzisz przy wyborach, że prawie 60% nie poszło na wybory tym Bóg rozum odebrał bo żyli w rozpuście , obojetnosci o przyszłości swoich Dzieci ,a dzisiaj przeklinaja na tych co nimi rządzą, których nie wybrali.
 • Hanys ze SLASKA Nowoczesna i bezpieczna Kopalnia 30 kwietnia 2017 16:35Jak sie nowe Buduje to tanie wydobycie Tani Wegiel i bezpiecznie dla Ludzi Niemcy czekaja na Tani Wegiel z Polski a wy macie Prace i dobre Zarobki!!!! Jak nie z Polski to juz czekaja inni konkurencja jest duza. Wegiel to Przezytek to juz "Muzeum"caly Swiat ucieka od Wegla Cieszcie sie ze jeszcze ktos u Was inwestuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • toto nieaktualne wiadomości 03 grudnia 2020 15:37Dzisaj mamy 3.12.2020 a artykuł jest z 09.07.2014. Czytajmy całe artykuły a nie tylko nagłówki.
 • Wujek wtf 08 grudnia 2020 09:07W latach 1990-2016 dopłaciliśmy do górnictwa nawet 230 mld zł, czyli 8,5 mld zł rocznie. Każdy Polak dopłacał do wydobycia węgla co roku średnio 1910 zł. Według raportu NIK, w latach 2007-2015 górnicy odprowadzili w podatkach 64,5 mld zł. W tym samym okresie państwo dopłaciło spółkom górniczym m.in na emerytury 65,6 mld zł, czyli o 1,2 mld zł więcej. Nasze podatki idą na nierentowne kopalnie węglowe i górników co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i taniej sprowadzać go od Ruskich gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym na powierzchni, niż kopać w polsce na astronomicznych głebokościach i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć co jest chore same w sobie. Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa! http://oweglu.pl/ukryty-rachunek-za-wegiel-2017/ Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
 • Rafał No i super 17 grudnia 2020 11:01WITAM NIECH BUDUJĄ KOPALNIE NASZE KOPALNIE PO ZAMYKAĆ BO TO TO TAMBO BO EKOLOGIA. TAKĄ MOMY POLSKE ZAJECHAĆ WSZYSTKO I SPRZEDAĆ TO TYLKO UMIE ZROBIĆ NASZA PIEKNA POLSKA
 • Górnik Wujek 06 stycznia 2021 01:19Wujek . Co ty pierdolisz nam się nie opłaca a niemcom tak. Polska ma niewyobrażalne zasoby naturalne prócz węgla ale żydostwo trzyma na tym łapę. I nie pierdol głupot gdyby mądrzy ludzie zarządzali tym krajem to jesteśmy jednym z najbogatszych. Siejesz dezinformacje zasrańcu woooon
 • Zenobiusz Po..lska 07 stycznia 2021 21:31Wy KUR...Y JEB...ANE Po..lska dla PO..LAKÓW ŻY..DY wypier..dalać z Po..lski i zostawić Ją w spokoju.
 • HA 57 Precz 10 stycznia 2021 09:27Niech budują u siebie, a od Polski precz z brudnymi rękoma.Dość krzywd z ich strony !!!.
 • Hanys Górnik Niemieckie zgazowanie polskiego węgla ! 22 stycznia 2021 08:37Największy gnój tobiszowski, sprzedawczyk, uciekinier do U.E ! Kto z polskiego rządu odważył się sprzedawać koncesje na majątek narodowy ? Prezydent kacza MARIONETKA, gdzie jesteś ? Co z Krupińskim, upadłość ? Z Orzesza dojście do Dębieńska, Krupińskiego ?

Dodaj komentarz