20042311
20042311

Pierwsze takie mistrzostwa z inicjatywy rybnickich działaczy odbyły się w 1991 roku również w Rybniku.Mistrzowski turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie dziewięciu rund z tempem gry 30 min dla każdego z zawodników. Ostatnie partie rozegrano w niedzielne przedpołudnie. Wśród chłopców zwyciężył Czech Tomasz Pavelek (8,5 pkt), który wygrał osiem partii, a dziewiątą zremisował. Najlepszy z rybnickich przedszkolaków był syn znanego piłkarza, a obecnie trenera Piotra Mandrysza Paweł (6,0) z klubu Smerfy Rybnik (P 43), który zajął miejsce 20. Jego klubowy kolega Jakub Chlubek (P 43) z 5,5 pkt. był 38. Po 5 pkt zdobyli również inni reprezentanci Smerfów: Jakub Lis, Patryk Cieślak, Marek Kotas, Maciej Jaworek, Bartłomiej Bury, Adam Rojek, Piotr Ciepły i Marek Musioł.Wśród dziewcząt zwyciężyła wrocławianka Judyta Lachowicz (8,5 pkt), ale brązowy medal wywalczyła Joanna Dzierżęga ze Smerfów Rybnik (P 10). Dziesiąta była Agata Jąderko (6,0), a Ewa Nakoneczna (5,0) zajęła miejsce 24.Dzięki staraniom organizatorów i sponsorów, z których głównym był Polkomtel SA w Warszawie, pula nagród wyniosła ponad 10 tys. zł; wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, okolicznościowe medale z dyplomami i nagrody rzeczowe, a szóstka medalistów mogła wyjechać z Rybnika na rowerach. Przy szachownicach można było czasem zobaczyć zatroskanego po przegranej partii małego szachistę, niemniej wszyscy uczestnicy mistrzostw opuszczali Rybnik bardzo zadowoleni. Prezydent Rybnika Adam Fudali zapowiedział, że również w przyszłym roku miasto pomoże w zorganizowaniu mistrzostw.